Debaty historyczne, nowe technologie, filmy i rekonstrukcje historyczne – to niektóre z atrakcji Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 4–5 października. Kongresowi, który odbędzie się w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa, towarzyszy hasło: Historia mówi przez pokolenia.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dwudniowe spotkanie do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa dzieci i młodzież, edukatorów, nauczycieli, działaczy społecznych i wszystkich pasjonatów historii. „Podzielimy się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych i świadomości historycznej naszego społeczeństwa” – zachęcają organizatorzy.
Podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej zostanie podsumowany ponad dwudziestoletni dorobek IPN. Zostanie również zaprezentowana historyczna oferta edukacyjna w myśl hasła towarzyszącego kongresowi „Historia mówi przez pokolenia”.
Kongres rozpocznie konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)” z udziałem 30 referentów. Podczas spotkania będzie mowa o politycznej funkcji polskiej prasy na wychodźstwie i zadań wykonywanych przez nią w sferze kultury.
W programie są cztery debaty historyczne. Pierwsza: „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”, druga: „Sport, patriotyzm, historia”, kolejna na temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej i ostatnia poświęcona będzie 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
W programie są też cztery debaty historyczne. Pierwsza: „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”, druga: „Sport, patriotyzm, historia”, kolejna na temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej i ostatnia poświęcona będzie 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Dla uczestników przygotowano kilka stref: archiwalną, naukową, edukacyjną, militarną oraz rekonstrukcji historycznych. „Przybliżymy temat poszukiwań oraz identyfikacji ofiar zbrodni obu totalitaryzmów. Na kongresie będzie również strefa komiksów. Miłośnicy kina będą mieli okazję poznać filmy wyprodukowane przez IPN lub we współpracy z Instytutem” – dodają organizatorzy.
Na zewnątrz budynku będzie można zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie: TKS, Fiat 508, działo przeciwpancerne Bofors, czołg Sherman oraz wyposażenie z epoki, szczególnie z okresu II wojny światowej prowadzone przez rekonstruktorów w mundurach żołnierzy gen. Stanisława Maczka.
Strefa nowych technologii zostanie wyposażona w gogle VR. Każdy chętny będzie mógł spróbować sił w łamaniu bolszewickich szyfrów, albo wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta jest konspiracyjna drukarnia, aby wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej.
Dla najmłodszych wystąpi „Teatr Miś Wojtek” z opowieścią o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa. Oprócz tego będą gry, zabawy, turniej gier historycznych i m.in. zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nieco starsi będą mogli również dowiedzieć się czym zajmują się archiwiści, edukatorzy, pracownicy pionu upamiętnień i poszukiwań IPN, spotkać się z autorami publikacji IPN, będzie można również kupić albumy, komiksy dla młodzieży i gry edukacyjne.
W środę (4 października) odbędzie się uroczystość wręczenia „Krzyży Wolności i Solidarności oraz medali „Reipublicae Memoriae Meritum”. Natomiast na zakończenie kongresu, w czwartek (5 października), zaplanowano koncert pt. "... w drodze", podczas którego artyści przybliżą twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Publiczność usłyszy piosenki z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, która stanowiła tło ważnych wydarzeń dla Polski.
Wstęp na koncert i pozostałe wydarzenia jest wolny, ale obowiązuje rejestracja na stronie: KongresPamieciNarodowej.pl (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ dki/