Podczas wtorkowej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk uhonorował uczelnię medalem „Pro Patria”.
Uczelnia otrzymała medal w uznaniu zasług w krzewieniu postaw patriotycznych.
"To bardzo szczególny moment, kiedy mogę uhonorować medalem +Pro Patria+ uczelnię, która za swoją dewizę wybrała hasło +Omnia pro Patria+ – "wszystko dla ojczyzny". I taka od lat jest Wojskowa Akademia Techniczna – kształci ludzi myślących nie tylko o sobie, ale przede wszystkim – myślących o wspólnocie – narodzie i państwie polskim" – powiedział minister Kasprzyk.
Podkreślił, że na tej uczelni jej słuchacze zdobywają "wiedzę służącą nam wszystkim – ojczyźnie rozumianej właśnie jako wspólnota ludzi wolnych, niepodległych i suwerennych". Przypomniał rozmowę, jaką odbył Józef Piłsudski ze Stefanem Żeromskim w 1912 r. w Zakopanem. Przyszły marszałek mówił pisarzowi o Polsce, jej ustroju i jej sile zbrojnej wtedy, gdy nie było jej jeszcze na mapie Europy.
"Jaką trzeba mieć niewzruszoną wiarę w to, co się robi, w niepodległą Polskę, żeby mówić o niej, a jej przecież nie ma" – wspominał rozmowę Żeromski.
Minister Kasprzyk przypomniał, że dwa lata później, w sierpniu 1914 r., Piłsudski stał na krakowskich Oleandrach przed młodymi ochotnikami, żołnierzami Legionów i mówił im, że "będą bić się o Polskę przeciwko wielomilionowej armii rosyjskiej".
"Ci, którzy stali na tej zbiórce wierzyli w to głęboko, ale ogół społeczeństwa w to nie wierzył. I mimo to oni potrafili pokazać społeczeństwu, że +nie ma rzeczy niemożliwych+ i potrafili zarazić tą wiarą polskie społeczeństwo. I cztery lata później, Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy i świata. +Chcieć – to móc" stała się pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego" – wyjaśnił.
Nawiązał też do wydarzeń z 1920 r. na polach bitewnych Warszawy i nad Niemnem, "gdy rozstrzygały się losy Polski i Europy w cywilizacyjnym starciu z bolszewicką Rosją". Zaznaczył, że "tylko niewielu wierzyło w polskie zwycięstwo.
"Świat zachodni był już właściwie przygotowany do tego, że Rosja zajmie Polskę i może zatrzyma się gdzieś na Łabie. Ci, którzy podjęli wtedy walkę, powtarzali nieustannie +Chcieć – to móc+. To hasło dotyczy naszej historii, ale jest ponadczasowe" – ocenił.
Przypomniał, że w okresie międzywojennym polscy kawalerzyści w czasie zawodów hippicznych mówili, że wykonując skok, trzeba głęboko wierzyć, że się on powiedzie i "przerzucić serce ponad przeszkodę, bo wtedy żadna przeszkoda nie jest straszna".
"Życzę wam wszystkim, abyście w nowym roku akademickim przerzucali wasze serca za każdą przeszkodę!" – podsumował Jan Józef Kasprzyk.
Nowy rok akademicki 2023/2024 w WAT rozpoczyna prawie 10 tys. studentów, w tym ok. 6 tys. studentów cywilnych i ponad 3 tys. podchorążych.
Przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysław Wachulak. Poinformował, że w tym roku na uczelni dostępnych będzie 61 kierunków, w tym 7 nowych, a ponadto 10 kierunków prowadzonych w języku angielskim. W tym roku studia rozpocznie 1018 kandydatów na oficerów. W ramach funkcjonującej od czterech lat szkoły doktoranckiej kształcenie rozpocznie 250 doktorantów, w tym 112 oficerów.
"WAT stoi na dwóch mocnych filarach. Pierwszy to kształcenie. Drugim mocnym filarem naszej uczelni jest działalność naukowa" – podkreślił, przypominając, że uczelnia zrealizowała w ostatnim roku 384 projekty badawczo-rozwojowe, co oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem akademickim. Rektor podkreślił, że 17 projektów jest prowadzonych w ramach programu "Szafir" na wykonanie i finansowanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.
Po uroczystości wręczono dyplomy doktorom habilitowanym, doktorom i wyróżnionym absolwentom za najlepsze prace dyplomowe.
Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) jest otwartym uniwersytetem technicznym – publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Służy siłom zbrojnym, nauce, gospodarce i społeczeństwu przez kształcenie podchorążych i studentów, rozwój kadry naukowo-dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarach nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. Współpracuje z uczelniami akademickimi w kraju i za granicą. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ joz/