Pierwszy studyjny album Bruce'a Liu pt. „Waves” ukazuje się 3 listopada. Liu zachwycił publiczność swoją niezwykle błyskotliwą grą, a także lekkością i finezją – mówi PAP pianista Marek Bracha.
Na płycie znalazły się utwory Jeana-Philippe'a Rameau (1683–1764), Charlesa-Valentina Alkana (1813–1888) oraz Maurice'a Ravela (1875–1937). Jest to pierwszy studyjny, solowy album pianisty i zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a Liu.
Artysta w wywiadzie promującym album odniósł się do możliwości, jakie - w odróżnieniu od nagrań na żywo – daje nagrywanie w studiu. "Uważam, że nagranie w studiu daje możliwość zrobienia czegoś innego niż występy na żywo. Będąc w studiu nagrań, możesz stworzyć własną układankę. Jest to niczym tworzenie dzieła sztuki i - łącząc wszystko z sobą - otrzymuje się bardzo konkretny dźwięk jako główną część tego dzieła" - powiedział.
Brzmienie każdego z kompozytorów, których utwory znalazły się na płycie, jest inne. "Jest jedno brzmienie dla Rameau, które jest bardziej suche i bezpośrednie oraz w pewien sposób +sprężyste+, podczas gdy Ravel jest bardziej nastrojowy i mglisty. Z kolei brzmienie Alkana jest mieszanką Rameau i Ravela" – zwrócił uwagę Liu.
Artysta wyjaśnił także tytuł albumu, który na język polski można przetłumaczyć jako "Fale". "Morze ciągle się zmienia. Również moje podejście do muzyki, którą wykonuję, nigdy nie jest takie samo. Czuję, że jest w tym element improwizacji. Za każdym razem, kiedy gram na scenie lub w studiu, zmieniam sposób myślenia o sposobie grania" - zaznaczył. Wyznał też, że tytuł płyty przypomina mu o jednym z ulubionych cytatów z Bruce’a Lee: "Oczyść umysł, bądź nieokreślony, bezkształtny jak woda. Kiedy nalejesz wodę do kubka, staje się ona kubkiem. Kiedy nalejesz do butelki - staje się butelką. Bądź wodą, mój przyjacielu".
"W trakcie konkursu chopinowskiego w 2021 r. Liu zachwycił publiczność swoją niezwykle błyskotliwą grą, a także lekkością i finezją. Mam wrażenie, że dla melomanów, którzy znają wiele interpretacji chopinowskich, było to na pewno odświeżające, a może nawet i nowatorskie podejście do utworów Fryderyka Chopina. Wizja Liu wprowadziła nową jakość do kanonu wykonawczego tej muzyki" – powiedział PAP pianista Marek Bracha.
"Przysłuchując się wówczas jego wykonaniom, pomyślałem, że to pianista predestynowany do muzyki pisanej na klawesyn, muzyki baroku – waśnie do utworów Jana Sebastiana Bacha, Rameau i Domenica Scarlattiego" – podkreślił pianista. "Miałem poczucie, że Liu bardzo dobrze będzie się czuł w repertuarze klawesynowym, barokowym – oczywiście wykonywanym na współczesnych fortepianach – a jego interpretacje będą bardzo dobrze odpierane przez publiczność" – wskazał. Jak dodał, "repertuar, który znalazł się na pierwszej studyjnej płycie Liu, w stu procentach zgadza się z jego oczekiwaniami wobec Liu, jeżeli chodzi o rozwój artystyczny tego pianisty i prezentowaną stylistykę fortepianową".
"Słuchając Liu w trakcie konkursu chopinowskiego, pomyślałem, że chętnie poznałbym jego interpretacje Rameau. To, że jego utwory znalazły się na albumie, uważam za świetny wybór" – ocenił Bracha. "Oczywiście, pewnie już na zawsze Liu będzie utożsamiany z Chopinem, jednak cieszy to, że pianista przedstawia na koncertach i nagraniach szeroki repertuar" – dodał.
Inną epokę i styl reprezentuje Ravel, choć – jak wyjaśnił rozmówca PAP – można zauważyć wspólny mianownik między Rameau a Ravelem właśnie. "To muzyka wyrafinowana i finezyjna, oparta na operowaniu przenikliwym, lekkim i błyskotliwym brzmieniem fortepianu. Zatem to połączenie repertuarowe jest również trafne" – powiedział.
Zaznaczył, że z kolei pojawienie się na tej płycie muzyki Alkana było dla niego pewnym zaskoczeniem. "Liu wybrał kompozytora romantycznego, który jest poza głównym dyskursem muzycznym, jeśli chodzi o XIX-wieczną literaturę romantyczną. Możliwe jednak, że za tym wyborem przemawia niezwykła wirtuozeria Liu, bowiem Alkan słynął z tego, że pisał arcytrudne utwory, wręcz na granicy wykonalności" - mówił Bracha.
Pianista powiedział, że to, co niewątpliwie łączy wszystkich trzech kompozytorów, których muzykę nagrał Liu, to narodowość. "Na albumie znalazły się kompozycje francuskich kompozytorów" - wyjaśnił.
Płytę "Waves: Music by Rameau - Ravel - Alkan" wydała wytwórnia Deutsche Grammophon, z którą Liu jest związany od marca 2022 r. Po wydanym – we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina – w listopadzie 2021 r. albumie zawierającym wykonane w trakcie konkursu chopinowskiego solowe nagrania artysty, w 2022 r. zostały opublikowane w wersji cyfrowej wybrane nagrania utworów Chopina i Rameau, a w kwietniu tego roku – również w wersji cyfrowej – ukazało się nagranie Suity Francuskiej nr 5 BWV 816 Bacha.
Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się w 1997 r. w Paryżu, w wieku sześciu lat przeniósł się wraz z ojcem do Montrealu. Mówi płynnie po mandaryńsku i dorastał w otoczeniu chińskiej kultury, implementując szybko wpływy kultury Ameryki Północnej, a także historii i tradycji muzycznych Europy. W latach 2011-2018 studiował pod kierunkiem Richarda Raymonda w Montreal Conservatoire, gdzie w wieku 15 lat zdobył główną nagrodę na Orchestre symphonique de Montréal Competition. Ten sukces zachęcił go do dalszej kariery pianisty. Obecnie jest studentem Dang Thai Sona (zwycięzcy X konkursu chopinowskiego). Artysta jest zdeterminowany, aby wśród wielu zajęć związanych z muzyką znaleźć czas na inne pasje, takie jak pływanie, szachy, karting, kino, jazz i historia. Jak zwrócił uwagę, "to właśnie równowaga między wszystkimi [jego] hobby sprawia, że tworzy muzykę w świeższy sposób".(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ skp/