Decyzja o zawieszeniu udziału strony prawosławnej w pracach Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego ma charakter czasowy i nie oznacza zerwania przez PAKP ekumenicznego dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim – czytamy w komunikacie współprzewodniczących Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego.
24 października odbyła się jesienna sesja Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP).
Po zakończeniu obrad na stronie internetowej PAKP opublikowany został komunikat, w którym zaznaczono, że biskupi zapoznali się z pracą Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko–Prawosławnego z dnia 30 czerwca 2023 r. "W związku z brakiem zadowalających efektów prac zespołu postanowiono zawiesić jego prace" - czytamy w komunikacie.
3 listopada 2023 roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Lubelskiej odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli współprzewodniczący Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego: ze strony rzymskokatolickiej biskup Adam Bab oraz ze strony prawosławnej arcybiskup lubelski i chełmski Abel. W spotkaniu wziął udział również metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Autorzy komunikatu przekazanego w sobotę PAP zaznaczyli, że abp Abel "w związku z funkcjonującą w przestrzeni medialnej błędną i zbyt daleko idącą recepcją i interpretacją komunikatu św. Soboru Biskupów PAKP z dnia 24 października br. przedstawił i wyjaśnił powody czasowego zawieszenia udziału strony prawosławnej w pracach w/w Zespołu".
"Arcybiskup Abel podkreślił, iż (...) decyzja ta ma charakter czasowy oraz oznajmił, iż nie oznacza ona zerwania przez PAKP ekumenicznego dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim. Arcybiskup Abel zaznaczył także, iż rozwijająca się na wielu płaszczyznach współpraca zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i poszczególnych parafii, stanowiąca wymierny dowód +bycia jedno+ (J 17,21) wiernych obu Kościołów, nie zostaje w żaden sposób przerwana lub ograniczona" - czytamy w komunikacie.
Jego autorzy dodali, że biskup Adam Bab stwierdził, że strona rzymskokatolicka przyjmuje te deklaracje "z radością i nadzieją na dalszą współpracę".
Poinformowali, że w dalszej części spotkania zebrani omówili najbardziej wrażliwe kwestie wewnątrzkościelne obu Kościołów, związane z ich eklezjologią i działalnością duszpasterską.
"Współprzewodniczący kolejny raz zgodnie podkreślili konieczność wspólnej działalności charytatywnej i modlitewnej na rzecz pokoju w Ukrainie. Zobowiązali się także do kontynuowania pogłębionego dialogu, otwartości na wrażliwość eklezjalną obu stron i dalszej merytorycznej pracy Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego" - napisali.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ maak/