Ukraina i Polska. Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi. Niech Żyje Wolna Polska. Niech żyje wolna Ukraina - podkreślił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Ukraina i Polska. Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi! Niech Żyje Wolna Polska! Niech żyje wolna Ukraina!" - napisał Zełenski w sobotę na platformie X (dawniej Twitter).
Do wpisu prezydent Ukrainy dołączył filmik z wideorozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. "Drogi Andrzeju, Szanowny Panie Prezydencie, w imieniu wszystkich Ukraińców i Ukrainek gratuluję z okazji Święta Niepodległości Polski i z całego serca życzę narodowi polskiemu, aby niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej była zawsze nienaruszalna i silna" - podkreślił Zełenski.
Zaznaczył, że "niepodległość Ukrainy zawsze będzie mocnym filarem wolności Polski". "Nasze narody wraz z całą Europą przeszły długą drogę i zawsze, gdy byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepsze" - podkreślił Zełenski.
Zwrócił uwagę, że "niesamowite rzeczy są możliwe, gdy Ukraińcy i Polacy są zjednoczeni wspólnym celem". "Zarówno w bitwach pod Orszą i Zamościem, jak i teraz - w trwającej walce o wolność Ukrainy, a tym samym Polski" - dodał prezydent Ukrainy.
"Zwyciężymy w tej walce, bo cenimy siebie nawzajem. Ukraińcy nigdy nie przestaną być wdzięczni Polsce za to, że w najtrudniejszym czasie, kiedy Rosja przyszła zniszczyć nasz kraj, naród Polski pomógł Ukrainie wytrwać" - podkreślił Zełenski.
Zaznaczył, że jest wdzięczny, że "polskie serca poczuły rytm ukraińskich serc we właściwym czasie i we właściwy sposób". "Jestem wdzięczny, że takie wartości jak honor, wolność i swoboda są dla narodu polskiego naprawdę fundamentalne" - dodał prezydent Ukrainy.
I - jak dodał - "jestem wdzięczny za spokój i szacunek dla wszystkich naszych rodaków, którym udzieliliście schronienia, dzieląc się ciepłem polskiego domu".
"Drogi Andrzeju, niech dzisiejsze święto niepodległości będzie jak zawsze szczęśliwe dla Polski i niech partnerstwo między naszymi narodami na zawsze wolnymi, wzmocni całą naszą Europę" - powiedział Zełenski.
"Pamiętasz Andrzeju, Jerzy Giedroyc powiedział, że bez niepodległej Ukrainy, nie ma niepodległej Polski. I to nie było coś sentymentalnego, to odzwierciedlało racjonalne interesy naszych narodów" - podkreślił prezydent Ukrainy.
Podobnie - jak dodał - "jedność Europy - nasz wspólny interes - może być silna tylko wtedy, gdy jednym z jej fundamentów jest sojusz woli ukraińskiej i polskiej". "Gdy jesteśmy razem w Unii Europejskiej, w NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii" - powiedział Zełenski.
"Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi. Niech żyje wolna Polska. I niech żyje wolna Ukraina. Jeszcze raz gratuluję Tobie i wszystkim Polakom z głębi serca i duszy" - podkreślił prezydent Ukrainy.
"Panie prezydencie, Wołodymyrze, przede wszystkim bardzo dziękuję za rozmowę z panem w tak ważnym dla nas wszystkich dniu, kiedy bardzo uroczyście, ale jednocześnie ze skupieniem i wiarą w nasze plany obchodzimy naszą niepodległość" - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Jak mówił, "to 105. rocznica odzyskania niepodległości w 1918 roku". "Kiedy patrzymy na tę historię, jak powiedziałeś przed chwilą Wołodymyrze, to rozumiemy, jak ważna jest wartość sojuszy, dobrosąsiedztwa i braterstwa" - podkreślił Duda.
Prezydent Zełenski podziękował polskiemu prezydentowi. "Bardzo miło mi to słyszeć i rzeczywiście na tej trudnej, ale dobrej drodze, drodze Ukrainy do UE i NATO cieszę się, że nie jesteśmy sami na tej drodze, a wy zawsze byliście z nami" - zaznaczył.
I - jak podkreślił - "dzisiaj już nie będę zabierał Tobie czasu. Musisz być ze swoim narodem". "Bardzo się cieszę, że nasze narody są takimi przyjaciółmi i dlatego jeszcze raz gratuluję z okazji święta" - dodał Zełenski.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. (PAP)
Autor: Edyta Roś
ero/ mir/