W piątek w Gdańsku-Oruni pod hasłem „Czułe punkty” rozpoczyna się prezentujący sztukę współczesną 14. festiwal Narracje. W tej edycji artyści skupili się na historiach, architekturze, tkance społecznej i przyrodniczej Oruni.
Swoje prace zaprezentują: Kateryna Badinowa, Alicja Czyczel, Magdalena Franczak, Barbara Gryka, Martyna Jastrzębska, Daniel Kotowski, Marta Krześlak, Inga Levi i Ija Kiwa, Grażyna M. Olszewska, Cezary Poniatowski, Marta Romankiv, Jadwiga Sawicka, Ula Zerek i Liliana Zeic.
"Zidentyfikują czułe punkty na mapie dzielnicy. Fizyczne i efemeryczne – przychodzące z emocji, biografii, plotek, legend i anegdot. Wejdą z nimi w dialog, zaproszą do wspólnej rozmowy" – wyjaśnili organizatorzy festiwalu.
Artyści w swoich pracach sięgają do historii dzielnicy. Przypomną pracownice pralni i farbiarni Maxa Kraatza, postać botanika i meteorologa Gottfrieda Reygera, telewizję prywatną Sky Orunia czy zaginiony pomnik Leniwej Panny.
Odniosą się także do aktualnych problemów dzielnicy – m.in. do trudności w codziennym przemieszczaniu się między różnymi jej punktami i dostępności miejsc codziennego użytku dla osób o zróżnicowanych potrzebach.
Kuratorzy oprowadzą po festiwalowej trasie w piątek i w sobotę. Spacery rozpoczną się o godz. 17.00 pod punktem informacyjnym przy przedszkolu nr 9 w parku Oruńskim.
W trakcie trwania festiwalu w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań" przy ul. Dworcowej 11 w Gdańsku będą bezpłatne zajęcia dla dzieci. Organizatorzy zapowiadają, że zaplanowane działania pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też lepiej poznać i zrozumieć Orunię. Zajęcia dla dzieci będą się odbywały od godz. 17.30 do 20.30.
Organizatorami festiwalu są Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.
Festiwal Narracje odbywa się co roku w innej części Gdańska. Zgodnie z zamysłem organizatorów wskazany przez nich kurator wyznacza ogólne hasło danej edycji i dobiera artystów, którzy poznają dany fragment miasta i wykonują prace inspirowane tym miejscem. Szczegółowy program dostępny na stronie www.narracje.eu. (PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
pm/ joz/