Skansen w Kłóbce koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie) wzbogacił się o zrekonstruowany XIX-wieczny młyn wodny z zachowanymi oryginalnymi fundamentami i piwnicami.
"Młyn działa jak w 1920 r. Można zasypać zboże i w efekcie powstaje mąka i otręby. Młyn jest całkowicie napędzany siłami natury. Kiedyś tutaj, na krótkim odcinku rowu wpływającego do Zgłowiączki, istniało takich konstrukcji aż 11. Tak sobie nasi przodkowie radzili" - powiedział inicjator przedsięwzięcia, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.
Marszałek podkreślił, że odtworzony młyn będzie doskonałym obiektem edukacyjnym. "To kolejny etap rozbudowy Kłóbki, dużo się tutaj dzieje i nadal się będzie działo, mamy plany na kolejne inwestycje" - dodał Całbecki.
Skansen w Kłóbce jest oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Młyn odrestaurowano z zachowaniem oryginalnych fundamentów i piwnic. Usytuowanie przy istniejącym jazie piętrzącym wodę oraz rozplanowanie linii przemiałowej i odpowiednie zagospodarowanie wnętrza pozwolą zwiedzającym poznać mechanizmy stosowane w dawnych czasach.
"To kolejny etap trwającego 10 lat procesu przywracania dawnego krajobrazu historycznego miejscowości. Większość odbudowanych i odrestaurowanych budynków była w fatalnym stanie lub pozostały po nich tylko fundamenty. Tak też było z młynem. Młyn istniał tutaj już od średniowiecza. Wzmianka o tej budowli pochodzi z 1468 roku, ale na pewno funkcjonował już dużo wcześniej" - powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Piotr Nowakowski.
Odrestaurowanie młyna było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego woj. kujawsko-pomorskiego w wysokości ponad 2 mln zł.
W Parku Etnograficznym w Kłóbce o powierzchni 13 ha znajduje się kilkadziesiąt obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, które w większości zostały przeniesione z różnych wsi Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Reprezentowane są typowe dla regionu budynki architektury wiejskiej, zarówno drewnianej, jak i murowanej z gliny czy cegły.
Przeniesiono i odtworzono przede wszystkim zagrody z chałupami, stodołami, chlewami, oborami, stajniami i spichlerzami. Stanęły też dawne zakłady rzemieślnicze: kuźnia, garncarnia i wiatrak "koźlak", także remiza, karczma, szkoła. Zrekonstruowano również płoty, studnie, słomiane ule i piwniczki-ziemianki oraz przydrożne kapliczki.
Szczególną atrakcją jest podniesiony z ruin i odrestaurowany dwór rodu Orpiszewskich z połowy XIX w., w którym mieszkała malarka Maria z Wodzińskich Orpiszewska (1819-1986) - jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. We wnętrzach znalazły się m.in. jej prace: akwarele, rysunki, gwasze, obrazy olejne. Uwagę zwraca również XVIII-wieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna koło Lipna. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ aszw/