Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku podróżny zestaw do pisania piórem, tzw. ekrytuar podróżny, został zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Można go oglądać w instytucji do końca grudnia.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 r. Ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.
W grudniu zabytkiem został ekrytuar podróżny, który znajduje się w zbiorach działu sztuki Muzeum Podlaskiego.
Ekrytuar, czyli ozdobna skrzynka z kompletem przyrządów niezbędnych do pisania, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, z Niemiec. W skład skrzyneczki wchodzi szklany kałamarz, nożyk do papieru z długim, kościanym ostrzem, oprawka ołówka ze schowkiem na grafity oraz tłok do wykonywania pieczęci z monogramem "KU".
Jak podaje Muzeum Podlaskie, wszystkie elementy ekrytuaru są bogato zdobione roślinnym wzorem z motywem różanym oraz owalem w perłowej ramie. Również skrzynka, w której przechowywane są przedmioty, nawiązuje do zdobień wyposażenia; oklejona jest czarną, papierową imitacją jedwabnej tkaniny, wewnątrz wyścielona jest kremowy aksamitem.
"W dobie cyfryzacji coraz mniej osób pisze do siebie listy czy wysyła odręcznie pisane pocztówki. Już tylko pasjonaci zajmują się dziś sztuką starannego i estetycznego pisania. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu na co dzień posługiwano się piórem i tuszem. Rękopiśmienne dokumenty i kaligrafia były ważnymi środkami wyrazu" - zaznacza Muzeum Podlaskie.
W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach – m.in. przedwojenną figurę fajansową Niedźwiedź, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka i łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie. Jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum, oprócz siedziby głównej w Ratuszu, wchodzi osiem jej oddziałów, m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie. Nowym oddziałem jest Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa i powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/