„Wschowa w XIX i XX wieku” – to nowa ekspozycja stała przygotowana przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie) z okazji 100-lecia muzealnictwa w tym mieście. Jej otwarcie nastąpi 12 grudnia – informuje kier. działu merytorycznego placówki Przemysław Wojciech.
Dodał, że celem wystawy jest przybliżenie historii miasta z okresu ostatnich dwóch wieków, kiedy na skutek II rozbioru Polski Wschowa znalazła się w granicach Prus i państwa niemieckiego, z przerwą w latach 1806-1815, kiedy była częścią Księstwa Warszawskiego.
Obecne muzeum posiada liczną kolekcję eksponatów przedstawiających życie mieszkańców Wschowy w wieku XIX i w pierwszej połowie XX w. Spośród kilku tysięcy z nich, m.in. mebli, przedmiotów codziennego użytku, porcelany, pocztówek, fotografii i banknotów, zostało wybranych blisko 200 obiektów, które znajdą się na nowej ekspozycji.
„Przechowywane na co dzień w muzealnych magazynach były prezentowane do tej pory jedynie przy okazji wystaw czasowych. Teraz zostaną wyeksponowane na stałej ekspozycji. Podczas wernisażu będzie można zobaczyć również zabytki, które po raz pierwszy znajdą się w przestrzeni wystawienniczej” – zapowiedział Przemysław Wojciech.
Wśród eksponatów będą m.in.: charakterystyczny dla XIX w. rower - bicykl, na którym dawni mieszkańcy przemieszczali się po ulicach ówczesnej Fraustadt (niem. nazwa Wschowy), czy też dzwon i ręcznie kuty szyld fabryki maszyn Maxa Preisera.
W gablotach zostaną zaprezentowane liczne medale, monety, odznaczenia, rzadkie pocztówki i fotografie dawnej Wschowy, przedmioty codziennego użytku, zegary, pamiątki z herbem miasta, przedmioty reklamowe miejscowych firm, broń i matryce drukarskie.
Nowa ekspozycja przybliży także sylwetki osób związanych ze Wschową w XIX jak i po 1945 r., m.in. prymasa Floriana Satblewskiego, nauczyciela i wydawcę szkolnych podręczników Antoniego Poplińskiego oraz Bronisława Geremka, który młodzieńcze lata spędził we Wschowie.
„Nie zabraknie również tak osobliwych pamiątek jak dyplom nadania tytułu honorowego obywatela Wschowy, wręczony Adolfowi Hitlerowi, czy kalki z projektem tablicy prezydenta Hindenburga, mieszkającego niegdyś we Wschowie. Szczególe zainteresowanie wśród młodych gości wzbudzi zapewne diorama wypadu wojsk polskich na Wschowę 2 września 1939 r.” – powiedział Przemysław Wojciech.
W październiku 1923 r. we Wschowie została otwarta pierwsza wystawa w salach gmachu Królewskiego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego. Zaprezentowane na niej zabytki dały początek zbiorom ówczesnego muzeum. W 1925 r. muzeum przeniesiono do nowo wybudowanego Domu Powiatowego, ulokowano ją w przyziemiu budynku.
Po zakończeniu II wojny światowej większość zabytków ze wschowskiego Heimatmuseum zaginęło, jedynie nieznaczna ich część, która ocalała została włączona do kolekcji obecnego Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Wschowa jest w pierwszej trójce miast z woj. lubuskiego o najdłużej tradycji muzealnej. Otwarte w niej Heimatmuseum było o rok młodsze od uruchomionej w 1922 r. podobnej placówki w ówczesnej Zielonej Górze. Jako pierwsze w obecnym Lubuskiem powstało muzeum w Landsbergu - obecnym Gorzowie Wielkopolskim, którego początki sięgają 1884 r.
Otwarcie wystawy "Wschowa w XIX i XX wieku" odbędzie się 12 grudnia o godz. 17, w siedzibie muzeum przy pl. Farnym. Dwie godziny wcześniej na budynku Centrum Kultury i Rekreacji przy ul. Niepodległości zostanie odsłonięta upamiętniająca Jana Metelskiego - zasłużonego wschowskiego działacza niepodległościowego, działającego na początku XX w.
Dodatkowo, 13 grudnia br. w drugiej siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym, zostanie otwarta wystawa czasowa, przybliżająca historię oraz najciekawsze wydarzenia zrealizowane we wschowskim muzeum na przestrzeni ostatnich 100 lat. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/