Pragnę wyrazić głęboką admirację dla Pana wybitnych osiągnięć, które rozświetlają historię polskiego teatru, kina i telewizji – napisał szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz w liście gratulacyjnym skierowanym do aktora Piotra Fronczewskiego w związku z jubileuszem 55-lecia jego pracy artystycznej.
"Z wielką przyjemnością kieruję do Pana serdeczne słowa uznania i wdzięczności z okazji jubileuszu pięćdziesięciopięciolecia Pańskiej bogatej działalności artystycznej. Pragnę wyrazić głęboką admirację dla Pana wybitnych osiągnięć, które rozświetlają historię polskiego teatru, kina i telewizji. W ciągu lat spędzonych na scenie Pan nie tylko doskonalił swój kunszt, ale także kształtował i inspirował widzów swoim niezwykłym talentem i oddaniem sztuce. Niech ten jubileusz przywoła nam wszystkim te wybitne kreacje aktorskie, które towarzyszyły pokoleniom Polek i Polaków w drodze z epoki PRL do niepodległej Polski" - zaznaczył Bartłomiej Sienkiewicz.
Szef MKiDN wskazał także, że "Pana wszechstronność, jako aktora, zdolność wcielania się w różnorodne postaci oraz umiejętność przekazywania głębokich emocji sprawiły, że stał się Pan ikoną polskiego świata artystycznego". "Pańska praca, zaangażowanie i oddanie sztuce wnoszą nieoceniony wkład w rozwój polskiego dziedzictwa artystycznego, co najlepiej odzwierciedlają niegasnące oklaski" - dodał.
"Dziękując za dotychczasowe, imponujące dokonania składam życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności, wyrażając nadzieję, że kolejne lata będą dostarczały Panu równie wielu satysfakcji i sukcesów w pracy" - czytamy w liście.
List odczytała dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Hanna Wróblewska podczas uroczystości w Teatrze Ateneum.
Piotr Fronczewski (ur. 8 czerwca 1946 r.) – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, piosenkarz, satyryk, reżyser teatralny oraz pedagog.
W 1968 r. ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował 14 kwietnia 1968 r. rolą chłopca w przedstawieniu "Kram z piosenkami" wg Leona Schillera w reżyserii Barbary Fijewskiej w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 1973-1983 występował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie wykreował najwięcej docenionych i nagrodzonych kreacji aktorskich. Od 1991 r. jego teatralnym domem stał się warszawski Teatr Ateneum im. S. Jaracza.
Piotr Fronczewski stworzył galerię niezapomnianych aktorskich wcieleń, w takich filmach jak: "Ziemia obiecana", "Akademia Pana Kleksa", "Hallo szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy". Swoją doskonałą grą aktorską uświetnił również liczne seriale m.in. "Polskie drogi", "Lalka" czy "Awantura o Basię".
Dopełnieniem dorobku artysty są liczne role zrealizowane w spektaklach Teatru Telewizji w reżyserii Olgi Lipińskiej, Izabeli Cywińskiej czy Zbigniewa Zapasiewicza. Dodatkowo ma w swoim dorobku ponad 700 kreacji aktorskich w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.
Za swoje osiągnięcia i zasługi dla kultury polskiej Piotr Fronczewski został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/