Nową księgarnię internetową uruchomiło Muzeum Auschwitz – podała placówka. Szefowa wydawnictwa w muzeum Jadwiga Pinderska-Lech wskazała, że priorytetem jest dotarcie do osób zainteresowanych historią obozu Auschwitz na całym świecie.
„Naszym priorytetem jest dotarcie do osób zainteresowanych historią obozu Auschwitz na całym świecie. Dlatego główny interfejs funkcjonuje – jak dotychczas – w języku polskim i angielskim, ale tytuły i opisy poszczególnych książek przygotowano w kilkunastu wersjach. Dzięki temu kupujący z całego świata mogą się zapoznać z wieloma rodzajami naszych publikacji” – oznajmiła w piątek Jadwiga Pinderska-Lech.
Szefowa wydawnictwa powiedziała, że strona została przygotowana tak, aby zainteresowany tematyką historii Auschwitz mógł łatwo i szybko znaleźć niezbędne informacje, czy to o nowościach wydawniczych, czy też o pozycjach cieszących się największą popularnością u czytelników.
Jak dodała, dodana została możliwość zakupu e-booków. Wśród nich znalazły się wspomnienia ocalałych, albumy, opracowania popularnonaukowe, książki edukacyjne, w tym seria „Głosy Pamięci”, „Zeszyty Oświęcimskie”, w których publikowane są nowe wyniki badań.
Dyrektor muzeum Piotr Cywiński podkreślił, że „Miejsce Pamięci nie może być nieme, gdyż byłoby to zwycięstwem Trzeciej Rzeszy”. „Naszym najpełniejszym głosem są słowa ofiar. Dziś nasze liczne publikacje, w wielu językach, proponujemy także w formie e-booków. Wierzę, że w ten sposób dotrzemy do wszystkich ludzi, dla których pamięć, nawet najtrudniejsza pamięć, jest najtrwalszym fundamentem powojennego świata” – podkreślił.
Dostępne są także zestawy fotografii terenu byłego obozu.
Łukasz Lipiński z biura prasowemu muzeum przypomniał, że „propagowanie wiedzy o niemieckim obozie Auschwitz stanowi jeden z najważniejszych fundamentów zrozumienia zagadnień związanych z kondycją współczesnego człowieka”. „Analiza procesów, które doprowadziły do jednej z największych tragedii XX wieku, nie byłaby możliwa bez rzetelnych opracowań historycznych oraz bez poruszających głosów Świadków tamtych wydarzeń” - zaznaczył
W ponad 60-letniej historii istnienia wydawnictwo muzeum wydało ponad 400 tytułów. To głównie wspomnienia ocalałych, ale również opracowania naukowe i edukacyjne oraz publikacje socjologiczne i filozoficzne. Większość z nich tłumaczona jest na wiele języków, a najpopularniejsze dostępne są w ponad 20 wersjach.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/