„Ludzie dialogu” to hasło przewodnie tegorocznego Kalendarza Trzech Religii, wydanego w Poznaniu. Wyjątkową publikację, która ma pomagać ludziom różnych wyznań i kultur poznać się nawzajem, można otrzymać bezpłatnie w różnych miejscach na terenie miasta i na stronie misyjne.pl.
Kalendarz Trzech Religii już po raz siódmy stworzony został przez przedstawicieli różnych wyznań. Jego pierwsza edycja była efektem licznych spotkań Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, Marcina Wrzosa, misjonarza oblata, a także przedstawiciela gminy żydowskiej w Poznaniu.
Karty Kalendarza Trzech Religii podzielone są na trzy części, a każda z nich oparta jest na innej rachubie czasowej. Poza najpowszechniejszym w Polsce kalendarium gregoriańskim znajduje się w nim także kalendarz żydowski - datowany od powstania świata, a także muzułmański, liczony od podróży proroka Mahometa z Mekki do Medyny. W publikacji zaznaczono również najważniejsze święta wszystkich trzech religii, a także dni modlitwy - niedziele, szabaty i dni zgromadzenia. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych wydarzeń - np. dnia dziecka, matki czy ojca.
Jak podkreślił poznański magistrat, kalendarz zawiera także zdjęcia związane ze stolicą Wielkopolski, a także wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw każdej z religii. Chrześcijańska część publikacji rozszerzana jest o informacje dotyczące wydarzeń Kościołów protestanckiego, prawosławnego i starokatolickiego. Kalendarz ma też wstęp w języku angielskim, dzięki czemu jest dostępny dla szerszej grupy odbiorców.
Tegoroczne hasło przewodnie kalendarza to "Ludzie dialogu". Twórcy chcieli w ten sposób podkreślić, że w Poznaniu starają się budować wspólnotę ludzi, którym nawzajem na sobie zależy. Podstawą budowania takiej wspólnoty jest właśnie dialog.
„Katolicy, chrześcijanie zaproszeni są do dialogu w ogóle, a także do dialogu międzyreligijnego w duchu wzajemnej miłości i szacunku, do poszukiwania przede wszystkim elementów, które nas łączą i wzajemnego poznawania się. Wierzymy, że wespół z innymi ludźmi, miłując się i szanując pomimo różnic, jesteśmy w stanie budować lepszy świat, oparty na Bogu” – podkreślił o. dr hab. Marcin Wrzos OMI.
„Dialog nie oznacza pozostawania pod wpływem innych ludzi lub przyłączania się do nich” - pisze we wstępie do kalendarza dr Youssef Chadid, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP i imam poznańskiej wspólnoty muzułmanów.
„Prowadząc dialog, akceptujemy innych takimi, jakimi są. Akceptujemy, że inaczej myślą, że mają inne poglądy - szanujemy się, pomimo różnic, a poszukujemy sposobów, aby się zrozumieć, znaleźć to, co nas łączy. Wierzymy, jako muzułmanie, że prowadząc pełen szacunku dialog, jesteśmy w stanie zbudować lepszy świat” – dodał.
Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus wskazała z kolei, że „według judaizmu Bóg nie jest stworzycielem świata, który nie dba o jego losy i jest obojętny wobec ludzi. Przeciwnie, Stwórca jest obecny w historii i wchodzi w relacje z człowiekiem, wyrażające się między innymi w dialogu. W judaizmie istotna jest także gotowość do spotkania i słuchania drugiego człowieka”.
Jak poinformował poznański magistrat, Kalendarz Trzech Religii, wydany w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy, jest bezpłatny. Od 18 grudnia można go odebrać w poznańskiej synagodze, meczecie, w centrach informacji kulturalnej i turystycznej, w Domu Misyjnym misjonarzy oblatów. Można go również zamawiać przez stronę misyjne.pl.
„Cieszę się, że po raz kolejny będziemy mogli korzystać z Kalendarza Trzech Religii. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która przypomina nam o tym, że są wartości, które naprawdę potrafią łączyć nawet w trudnych czasach. Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów politycznych, narodowości czy wyznania” – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.
Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ sdd/