Do 10 marca można przesyłać zgłoszenia do ósmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „O Wolności”, organizowanego przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, które działa przy kopalni Wujek. Przesłuchania finałowe odbędą się w kwietniu.
Festiwal „O Wolności” jest konkursem skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat. Mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, tworzący w zaciszu domowym, jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. W VIII edycji festiwalu mogą brać udział wyłącznie soliści – zaznacza IPN.
Jak podają organizatorzy, celem festiwalu jest m.in. edukacja historyczna poprzez muzykę i kształtowanie postaw patriotycznych. Zadaniem uczestników jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu muzycznego artysty z polskiej sceny muzycznej z listy zaproponowanej przez organizatorów. Ideą przyświecającą organizacji tego przeglądu muzycznego jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów muzycznych oraz postaci ich twórców.
„Walkę z systemem komunistycznym prowadzono bowiem za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji” - przypomina IPN.
Twórcy festiwalu wskazują, że do dziś w mediach brzmią też piosenki legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Często w zawoalowany sposób walczyły one z cenzurą, używając metafor, ogólnych opisów, gry symboli i skojarzeń. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności - dodaje IPN.
Już od pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się w 2017 r., biorą w nim udział wykonawcy z całej Polski. Od 2020 r. konkurs organizowany jest dwuetapowo – składa się z przeprowadzanych online preeliminacji oraz finału, w którym wyłonieni w pierwszym etapie uczestnicy prezentują się na scenie przed komisją konkursową.
Pierwszy Festiwal "O Wolności" odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. W latach 2019-2023 finał odbywał się na scenie Teatru Śląskiego – Sceny w Malarni. W obecnym roku partnerem wydarzenia zostało Polskie Radio Katowice.
Zgłoszenie do udziału w festiwalu można do 10 marca przesłać za pomocą formularza rejestracyjnego, który jest dostępny na stronie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności (https://scwis.pl/6634-2/). Lista wykonawców zakwalifikowanych do drugiego etapu zostanie ogłoszona 25 marca, a przesłuchania finałowe odbędą się 20 kwietnia. Nad przebiegiem konkursu oraz wyłonieniem laureatów czuwa komisja konkursowa, złożona z trzech osób. Skład komisji zostanie podany do 10 marca 2024 r.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/