16 lutego, w dzień przyjęty jako data zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w Poznaniu wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 – mówi PAP dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.
Nowe muzeum powstania ma być gotowe do grudnia 2026 r.
W grudniu Terlecki podpisał umowę na budowę nowej siedziby muzeum. Wartość umowy wynosi 256 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Inwestycję współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowoczesny obiekt wraz z wystawą stałą o powierzchni 3 tys. mkw. zostanie wybudowany w sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha z cmentarzem i kryptą zasłużonych Wielkopolan.
Dyrektor poinformował, że plac budowy został już przekazany wykonawcy. W najbliższych tygodniach trwać będzie jeszcze porządkowanie terenu, na którym wcześniej istniało lodowisko. W połowie lutego nastąpi uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
„Tak nam się złożyły terminy, że wydarzenie to będzie miało miejsce właśnie 16 lutego, w rocznicę rozejmu w Trewirze – to ważna data w historii naszego powstania. Wciąż jeszcze trwa usuwanie pozostałości po lodowisku, inwestor ma zadbać też o drzewa i obecną tam roślinność” – powiedział PAP Terlecki.
W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z czterech budynków i części podziemnej, w której będzie wystawa stała. Gotowe muzeum chętni odwiedzą w grudniu 2026 roku. Ekspozycja nie tylko przedstawi przebieg samego czynu zbrojnego, ale także pokaże, co było wcześniej oraz jakie były skutki i następstwa victorii wielkopolskiej. Opowiadana w nowym muzeum historia będzie doprowadzona do dziś.
Zamierzeniem twórców muzeum jest stworzenie narracji, która będzie ciekawa i zrozumiała nie tylko dla poznaniaka, Wielkopolanina z powstańczymi korzeniami, ale także dla mieszkańców innych części kraju oraz dla gości spoza Polski. Odwoływać się będzie do ważnych w historii Polski i kontynentu zdarzeń i postaci.
Zamierzeniem twórców muzeum jest stworzenie narracji, która będzie ciekawa i zrozumiała nie tylko dla poznaniaka, Wielkopolanina z powstańczymi korzeniami, ale także dla mieszkańców innych części kraju oraz dla gości spoza Polski. Odwoływać się będzie do ważnych w historii Polski i kontynentu zdarzeń i postaci. Przez opowiadaną na ekspozycji historię przewijać się będą takie osoby, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, gen. Władysław Anders, przywołane zostana takie wydarzenia historyczne, jak wojna polsko-bolszewicka, powstania śląskie, Powszechna Wystawa Krajowa i dzieje KL Posen – pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich. To tam, po wybuchu II wojny światowej, trafiło i straciło życie wielu powstańców.
Cały czas zbierane są pamiątki z epoki – nie tylko militarne, ale też związane z codziennym życiem Polaków pod zaborami i po odzyskaniu niepodległości. O ich przekazywanie i wypożyczanie apeluje, także za pośrednictwem mediów społecznościowych, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Za dzień jego zakończenia uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy to Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze. Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności powstania wielkopolskiego.
Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/