Dóbr kultury zniszczonych przez działania wojenne w latach 1939-1945 nie da się wycenić. Dokładna liczba rozkradzionych przez Niemców i Sowietów dzieł sztuki także do dziś pozostaje zagadką. Wiemy, że polskie muzea w trakcie II wojny światowej utraciły około 50% swoich zbiorów. Kto się do tego przyczynił? Kim był Kai Mühlmann i co wiązało go z Himmlerem i innymi czołowymi nazistami?
Dziś ruszymy na trop poszukiwań sztuki zagrabionej. Opowiemy nie tylko o tym, jakie były kulisy odzyskiwania skradzionych skarbów dziedzictwa narodowego, ale i o tym jak bohaterstwo polskich historyków sztuki pozwoliło na ocalenie jednych z najważniejszych, zgromadzonych w Polsce dzieł kultury. Przybliżymy postacie Karola Estreichera i Stanisława Lorentza, których zasługi na tym polu są olbrzymie.
Co stało się w okresie okupacji niemieckiej z ołtarzem Wita Stwosza? Czy Niemcom rzeczywiście zależało na obrazie Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem? Jak do tego doszło, że go ostatecznie nie zdołali wywieźć z Polski?
O tym, w jaki sposób Polska utraciła niezliczoną ilość dzieł sztuki w okresie II wojny światowej, a także o ich próbie odzyskania opowiemy w dzisiejszym odcinku „Rzeczy Historycznej”.
Źródło: MHP