Obchody 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się w sobotę w Miejscu Pamięci Auschwitz - w Oświęcimiu i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie ok. 20 byłych więźniów. Udział zapowiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Człowiek", a wizualnym symbolem twarze więźniów uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu. Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński wyjaśnił, że Auschwitz kojarzy się przede wszystkim z drutami kolczastymi, barakami i wieżami wartowniczymi. „Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a człowieka; ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze – narysowane przez nich samych – chcemy przypomnieć (...)” – podkreślił.
W sobotę, przed główną ceremonią, byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum Auschwitz oddadzą hołd ofiarom składając wieńce i znicze przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
Główna ceremonia rozpocznie się o godzinie 18. w namiocie ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków mieszkalnych byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Obecnie zakończyła się jego gruntowna konserwacja. Głos zabierze była więźniarka, polska Żydówka Halina Birenbaum. Przemówią też marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska oraz przedstawiciel państwa Izraela. Na zakończenie słowa podziękowania wygłosi dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Udział w obchodach zapowiedział także minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
Na ceremonii nie będzie obecny przedstawiciel Rosji. Po napaści na Ukrainę kraj ten nie otrzymał zaproszenia.
Po uroczystości uczestnicy przejdą przed pomnik ofiar obozu, znajdujący się między ruinami wielkich krematoriów. Tam zmówione zostaną modlitwy. Następnie złożone zostaną tam znicze. To będzie zwieńczenie sobotnich uroczystości.
Tegoroczne oficjalne obchody rocznicowe w całości będą transmitowane w internecie.
Przed południem uroczystości odbędą się także w budynku w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny mieściła się karna kompania kobiet z Auschwitz II-Birkenau. Organizuje je Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz burmistrz Brzeszcz. W ich trakcie zaprezentowany zostanie odnaleziony niedawno rysunek z portretem więźnia, który został wykonany w obozie na druku karty z wydziału zatrudnienia więźniów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze około 7 tys., w tym 500 dzieci, witali ich jako wyzwolicieli.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/