Dwie oferty wpłynęły na przetarg, który ma wyłonić wykonawcę konserwacji dwóch murowanych baraków więźniarskich na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum Auschwitz podało, że zwycięzca będzie miał 28 miesięcy na konserwację i remont zabytków.
Z zestawienia opublikowanego przez muzeum w biuletynie informacji publicznej wynika, że pracownia konserwatorska z Myślenic wyceniła prace na 15,71 mln zł, a konsorcjum dwóch warszawskich firm na 18,42 mln zł.
Wykonawca, z którym zawarta zostanie umowa, będzie miał za zadanie dokonać kompleksowych prac konserwatorskich i robót budowlanych wraz z badaniami archeologicznymi. Przewidywany czas to 28 miesięcy.
Muzeum posiada już dokumentację projektowo-kosztorysową zadania.
Oba murowane baraki mieszkalne znajdują się na terenie części byłego obozu Birkenau nazywanej odcinkiem BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwsza z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła około 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/