Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa - nowy oddział Muzeum Podlaskiego - rozpoczyna swoją działalność w zabytkowym myśliwskim dworku w Turośni Kościelnej. Na wystawach można zapoznać się z twórczością artysty; instytucja ma być też miejscem spotkań fotografików i prezentacji fotografii przyrodniczej.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które jest placówką podległą samorządowi województwa, od pewnego czasu zabiegało o utworzenie oddzielnego miejsca, gdzie spuścizna po fotografiku Wiktorze Wołkowie mogłaby być prezentowana. W ubiegłym roku do statutu instytucji wpisano nowy oddział muzeum - Muzeum Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej, miejscowości niedaleko Białegostoku.
Oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę. Muzeum można zwiedzać od niedzieli; będzie otwarte w godz. 10-17 (oprócz poniedziałków).
Muzeum działa w zabytkowym, XVIII-wiecznym myśliwskim dworze, wydzierżawionym przez instytucję od gminy Turośń Kościelna. Miejscowość znajduje się w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego i - jak podkreślało wcześniej muzeum - właśnie nad Narwią Wołkow pracował i tam powstawały jego najważniejsze fotografie.
Główną częścią muzeum jest wystawa stała, na której prezentowana jest spuścizna Wołkowa. Ekspozycja ma przybliżać zwiedzającym i zaprezentować przekrój całego dorobku artysty.
Prace prezentowane są w salach na dwóch piętrach budynku. Zwiedzanie rozpoczyna się od sali, gdzie można oglądać podlaskie pejzaże Wołkowa, a w centralnym jej punkcie znajduje się przestrzeń imitująca ciemnię fotograficzną, gdzie prezentowany jest zestaw zdjęć "Cały kosmos".
Natomiast na piętrze w jednej sal można się zapoznać z kolorowymi fotografiami artysty, w drugiej - która jest też miejscem spotkań i warsztatów - prezentowana jest archiwalna wystawa Wołkowa zatytułowana "Potrawka z zająca" oraz zbiór sprzętu fotograficznego, na jakim pracował.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, muzeum Wołkowa udało się otworzyć dlatego, że Muzeum Podlaskie od 2019 roku posiada w swoich zbiorach spuściznę Wołkowa, częściowo zakupioną, a częściowo przekazanego przez żonę artysty Grażynę Wołkow. "Chcemy, żeby muzeum to była przestrzeń do prezentacji twórczości Wiktora Wołkowa, ale także miejsce, gdzie promujemy +wrażliwość+, bo to, co Wołkow fotografował jest w zasięgu naszej ręki, w zasięgu naszego wzroku, a często brak nam wrażliwości, żeby to zobaczyć" - mówił Wilczewski.
Muzeum chce dużą wagę przywiązywać do działań edukacyjnych, ale też ma być centrum spotkań i prezentacji fotografii przyrodniczej, fotografikami, podróżnikami. "Chcemy, żeby było to takie miejsce, gdzie osoby fotografujące podlaską przyrodę, mogły się spotkać, wymienić doświadczeniami, (...)pokazać też swoją twórczość" - mówił Wilczewski. Dodał, że w planach jest też edukacja przyrodnicza w związku z umiejscowieniem muzeum w otulinie parku narodowego.
Wilczewski podkreślił, że przy dworku są szlaki rowerowe i trasy nad rzekę, a miejscowość położona jest na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich. "Wszyscy ci, którzy jadą nad Narew obserwować budzącą się przyrodę, oglądać ptaki, wszyscy ci, dla których ta przyroda podlaska, pejzaż podlaski tak pięknie +malowany+ przez Wiktora Wołkowa - po prostu do nas zajrzą" - powiedział dyrektor.
Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku. Z wykształcenia był leśnikiem. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. "Wołkow", "Biebrza", "Krzyż" i "Słońce". Zmarł 27 marca 2012 r. po ciężkiej chorobie.
Muzeum Podlaskie swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki. Prócz tego ma osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ agz/