Na Ukrainie w sobotę obchodzono 210. rocznicę urodzin bohatera narodowego tego państwa, poety Tarasa Szewczenki. Jak co roku przyznano nagrody imienia wieszcza, najważniejsze wyróżnienia dla twórców ukraińskiej kultury. Laureatami zostali m.in. piosenkarka Dżamała i twórcy dokumentu "20 dni w Mariupolu".
W ceremonii wręczenie nagród wziął udział prezydent Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Oleną.
"W czasach wojny, nawet bardziej niż w czasach pokoju, wszyscy musimy pamiętać o znaczeniu kultury. (…) A ludzie kultury mają znaczenie, ponieważ opowiadają historię Ukrainy, zachowują pamięć o wszystkim, co naród ukraiński znosi, ożywiając to, co daje ludziom siłę" – powiedział Zełenski podczas ceremonii wręczenia Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki 2024.
Ustanowiona w 1961 r. najważniejsza nagroda państwowa wręczana jest zawsze 9 marca, w rocznicę urodzin Szewczenki, romantycznego poety i malarza, uważanego za ojca literatury ukraińskiej, który w 1847 r. został skazany przez rosyjskie władze za pisanie w języku ukraińskim i popieranie niepodległości swojego kraju.
Laureatów nagrody przyznawanej za osiągnięcia kulturalne, wybitne dzieła i prace literackie, malarskie, muzyczne, teatralne i kinematograficzne wybiera powołany przez władze komitet, a lista zatwierdzana jest dekretem prezydenta.
W kategorii publicystyka/dziennikarstwo laureatami zostali Mścisław Czernow, Eugeniusz Maloletka i Wasilisa Stepanenko za serię materiałów reporterskich na temat oblężenia Mariupola i film "20 dni w Mariupolu".
Dokument ten przyniósł swoim twórcom nagrodę Pulitzera oraz Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W styczniu film otrzymał Nagrodę Publiczności na amerykańskim festiwalu filmów niezależnych w Sundance, jest również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny.
W sobotę nagrodę w wysokości 429 tys. hrywien (45 tys. złotych) odebrała również znana w Polsce piosenkarka Susana Dżamaładinowa za album "Qirim". Pochodząca z krymskotatarskiej rodziny artystka występuje pod pseudonimem Dżamała. (PAP)
krp/ adj/
arch.