Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza w Niedzielę Palmową na wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, której na terenie skansenu towarzyszyć będą pokazy świątecznych zajęć, w tym wyrobu palm wielkanocnych. Ich poświęcenie odbędzie się podczas mszy świętej w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa.
W trakcie Niedzieli Palmowej w sierpeckim Muzeum Wsi Mazowieckiej - jak zapowiada placówka - odwiedzający skansen będą mogli jednocześnie zwiedzić wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, która w zabytkowych zagrodach chłopskich oraz we wnętrzach dworskich prezentuje dawne zwyczaje związane z tymi świętami.
„Najważniejszym punktem Niedzieli Palmowej będzie uroczysta msza święta w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa, która połączona będzie z poświęceniem palm i procesją” – podkreśliła Justyna Cieszyńska z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Jak dodała, w głosowaniu wszystkich gości skansenu rozstrzygnięty zostanie konkurs „Tradycyjna palma wielkanocna”, w ramach którego w tym roku zgłoszono tam w kilku kategoriach prawie 40 palm, głównie z woj. mazowieckiego, ale nie tylko. Wydarzeniami towarzyszącymi Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie będą też pokazy tradycyjnych, wielkanocnych zajęć, w tym właśnie wyrobu palm, ale także zdobienia izb wycinankami oraz malowania jajek woskiem. Zobaczyć będzie można również dawne „święcone”, zarówno chłopskie, jak i dworskie.
„W jednej z chałup pokażemy drewnianego `kogutka`, z którym od zagrody do zagrody chodzili w poniedziałek wielkanocny młodzi kawalerowie, składając życzenia, a przy okazji wypatrując młodych panien. Będzie też pokaz strojenia i `chodzenia z gaikiem`, czyli ze zdobionymi gałązkami, symbolizującymi wiosnę, czym dawniej zajmowały się z kolei dziewczęta” – zapowiedziała Cieszyńska.
Podczas obchodów Niedzieli Palmowej w sierpeckim Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędzie się wielkanocny koncert Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej - oddział w Płocku oraz „kiermasz wielkanocnych cudeniek”, czyli - jak anonsuje placówka - rękodzieła ludowego i produktów regionalnych.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat siedemdziesiątych XX wieku. Skansen zajmuje ok. 60 ha, a na jego terenie znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym dwór, kościół, kuźnia, karczma i wiatrak. Jednym z najstarszych obiektów jest tam drewniana chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.
W skansenie jest także amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa również kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały takie znane filmy, jak np. „Ogniem i Mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ dki/