12 filmów, m.in. „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickela, „W zawieszeniu” Aliny Maksimenko i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej, powalczy w konkursie polskim 21. Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się w dniach 10–19 maja w ośmiu polskich miastach i od 21 maja do 3 czerwca online.
Produkcje zakwalifikowane do konkursu polskiego twórcy festiwalu ogłosili w środowym komunikacie. "Sztuka filmowa pokazuje to, co czasem nieuchwytne i niewyrażalne - w polskich filmach dokumentalnych z 2024 roku widać głód bliskości, szczerości, odnalezienia siebie w relacji ze światem i innymi, pragnienie pokonania własnych słabości, ujrzenia rzeczywistości na nowo. Żyjemy w czasach przełomu i ustanawiania nowych hierarchii wartości - na ich szczycie na pewno znajdzie się potrzeba bliskich relacji z drugim człowiekiem, stwarzania siebie w dialogu, dbałość i uważność - wszystkie te cechy można znaleźć w nowych polskich filmach" - powiedział dyrektor konkursu polskiego MDAG Wojciech Diduszko, cytowany w tekście.
Jak podkreślił, w tym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę filmów, a ostatecznie zakwalifikowano 12 z nich. 10 obrazów z tej grupy zostanie zaprezentowanych premierowo. Sześć zostało stworzonych przez kobiety, a sześć przez mężczyzn. "Pokazy polskich filmów przy pełnych salach, wzruszające i emocjonujące spotkania z bohaterami_kami, twórcami i twórczyniami to zawsze moje ulubione chwile na festiwalu. Na żaden maj w życiu nie czekałem tak bardzo, jak na ten" - zapewnił Diduszko.
W konkursie polskim zobaczymy m.in. "8. dzień chamsinu" Gregory'ego Portnoya, poświęcony wyjazdowi Marka Hłaski do Izraela w latach 50., "Beczkę snu" Pawła Tarasiewicza o pracowniczce objazdowego jarmarku, która rozstaje się z ukochanym, a także "Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3" Piotra Szczepańskiego, czyli trzecią część filmu o zespole Cool Kids of Death. Szanse na nagrodę mają także śledzący losy chłopaka z dysfunkcyjnej rodziny "Fakir" Romana Durisa, "Gdy powieje harmattan" Edyty Wróblewskiej, którego bohaterką jest mieszkanka Ghany oraz przenoszący widzów do starego domu w Puszczy Białowieskiej "Las" Lidii Dudy.
Wśród nominowanych tytułów znalazły się "Nie jesteś sama" Karoliny Domagalskiej ukazujący działalność aktywistek z Aborcyjnego Dream Teamu, nawiązująca do historii Wandy Rutkiewicz "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej i "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej, którego bohaterką jest dziewczyna żyjąca ze schizofrenią. Doceniony może zostać też "Rave" Łukasza Rondudy i Dawida Nickela o muzyce techno i kulturze rave w Polsce, podejmujący temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę "W zawieszeniu" Aliny Maksimenko lub "Życie i śmierci Maxa Lindera" Edwarda Porembnego odwołujący się do śledztwa po samobójczej śmierci francuskiego aktora.
21. festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie. Część online wydarzenia potrwa od 21 maja do 3 czerwca. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://mdag.pl/. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/