Jeśli w debacie publicznej i medialnej będziemy posługiwali się językiem prawdy, miłości i szacunku, wówczas będziemy w stanie budować zgodę narodową - powiedział w piątek bp Rafał Markowski. Zaznaczył, że każde wypowiadane słowo może budować albo rujnować.
Piątek to siódmy dzień nowenny w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszonej za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Bp Rafał Markowski poprowadził w piątek modlitwę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Stając w tym szczególnym miejscu prośmy Boga o prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, publicznej także w mediach społecznościowych oraz w naszym życiu" - powiedział hierarcha.
Przypomniał, że ks. Jerzy w sposób szczególny ukochał świat ludzi pracy walcząc o ich godność, prawa, o poszanowanie ludzkiego życia oraz o prawdę z wszelkim zakłamaniem, mówiąc, że +tylko prawda może nas wyzwolić+".
Bp Markowski zwrócił uwagę, że zarówno w debatach publicznych i medialnych jak w różnego rodzaju komentarzach, które pojawiają się w przestrzeni cyfrowej człowiek jest nieraz zażenowany słowem, które tam spotyka". "Są to słowa, które ranią, poniżają, odbierają godność" - powiedział.
Jak podkreślił, "tak być nie może, dlatego, że każde słowo przez nas wypowiadane ma swoją wagę". "Słowo to nie jest pusty dźwięk. Ono zawsze przynosi jakiś skutek: dobry albo zły, pozytywny bądź negatywny, buduje albo rujnuje, stąd nasza wielka odpowiedzialność za słowo" - powiedział biskup.
Jak zaznaczył, "słowa, które wypowiadamy w przestrzeni publicznej nie mogą poniżać, nie mogą odbierać godności". "To powinny być słowa, które leczę a nie ranią" - powiedział bp Markowski. "To, co mówimy w jakimś sensie świadczy o naszym duchu, o tym, co nosimy w swoim wnętrzu" - dodał. Jako lekarstwo wskazał za papieżem Franciszkiem "język prawdy, miłości i szacunku". "Jeśli będziemy posługiwali się tym językiem, wtedy rzeczywiście jesteśmy w stanie wzajemnie się zrozumieć, wtedy będziemy w stanie budować to, co stanowi zgodę narodową" - stwierdził hierarcha.
W nowennie wzięli udział uczestnicy XXIV Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy, która przeszła ulicami stołecznego Żoliborza pod hasłem: "Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę". Wzięły w niej udział delegacje regionalne NSZZ "Solidarność", a także reprezentanci grup zawodowych i duszpasterstw ludzi pracy z całej Polski.
Trwająca dziewięć dni nowenna rozpoczęła się 16 marca, a zakończy 24 marca – przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.
Sugerowaną godziną, o której należy odmawiać nowennę, jest 21:20, po zakończeniu "Apelu jasnogórskiego", a także po każdej mszy św. w parafiach.
Na każdy dzień została wyznaczona inna intencja. 16 marca uczestnicy modlili się o odnowienie wiary i umocnienie ducha narodu polskiego; 17 marca – o pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną; 18 marca – o zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski; 19 marca – o odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz trwałość rodzin; 20 marca – o siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania; 21 marca – o światło dla nas, jako narodu, byśmy kierowali się zawsze dobrem ojczyzny; 22 marca będą modlić się o prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych; 23 marca – o szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej, a 24 marca – o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.
Na stronie: https://nowenna2120.pl/ modlitwa transmitowana jest codziennie o godz. 21:20. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ jann/