Bitwa pod Racławicami była wielkim zwycięstwem, które dało otuchę – powiedział w czwartek wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości w Racławicach (Małopolskie) w 230. rocznicę zwycięskiej batalii pod wodzą Tadeusza Kościuszki
Szef MON wziął udział w uroczystej akademii w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, a następnie złożył kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, znajdującym się na racławickich polach.
Jak podkreślił Kosiniak-Kamysz w swoim wystąpieniu, „niezwykłą rocznicą jest przypadająca dzisiaj rocznica bitwy pod Racławicami, wielkiego zwycięstwa, które dało otuchę”.
„Do wolności doszliśmy, choć nie było łatwo. Ta wolność została wywalczona na wielu frontach, została wymodlona, została wyuczona, została przeniesiona w polskich domostwach.”
Uczniom zgromadzonym w racławickiej szkole wicepremier powiedział, że wydarzenia związane z Insurekcją Kościuszkowską „to jest nasza tradycja, to jest nasza historia, to jest nasza tożsamość”.
„Wszystko jest przed wami, wszystko jest możliwe, ale musicie mieć twarde i silne fundamenty, po których stąpacie. A macie patrona, który zasługuje na szacunek i naśladowanie w swoim patriotyzmie i oddaniu dla ojczyzny” - mówił Kosiniak-Kamysz.
Podkreślił, że bitwa pod Racławicami, chociaż miała niewielki wymiar militarny, „okazała się zrywem dającym wielką nadzieję, a wspólnota, która w Racławicach się wytworzyła dała szansę na wolność w naszej ojczyźnie”.
„Do wolności doszliśmy, choć nie było łatwo. Ta wolność została wywalczona na wielu frontach, została wymodlona, została wyuczona, została przeniesiona w polskich domostwach. Bo Polska jest tam gdzie my jesteśmy, gdzie są Polacy” - przypomniał szef MON.
Szczególnie w trudnych czasach - dodał - trzeba się odwołać do Kościuszki, który „wystraszył imperium zła”. „Imperium zła, które niestety ze zmienionymi postaciami wciąż funkcjonuje na naszej geograficznej mapie i sieje zagrożenie. Czasy się zmieniają, a wciąż zagrożenie dla cywilizacji zachodniej przychodzi z tego samego kierunku” - dodał.
„Wtedy kosy postawione na sztorc były bronią, która zaskoczyła silnie uzbrojoną armię carską” - przypomniał Kosiniak-Kamysz i zaznaczył, że – jego zdaniem – rzeczą ważniejszą od zwycięstwa militarnego było wtedy nadanie praw chłopstwu przez Kościuszkę.
„On zrobił jeszcze jedną rzecz, moim zdaniem ważniejszą od samego zwycięstwa - zbudował naród. Kościuszko uczynił chłopów obywatelami” - podkreślił. „Braterstwo między Polakami zrodziło się w Racławicach” - ocenił.
Halina Kawiorska Dyrektor szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach podkreśliła, że w czwartek przypada nie tylko rocznica bitwy pod Racławicami, ale także ważny dzień dla szkoły - święto jej patrona. „Święto patrona, czyli tego który służy nam za wzór, który jest najważniejszy w naszym uczniowskim życiu (…). Stawiając Tadeusza Kościuszkę za wzór pokazujemy też, jak mamy szanować nasze tradycje, naszą kulturę i obyczaje” - powiedziała.
Wójt gminy Racławice Adam Samborski podkreślił, że to właśnie pod tą miejscowością 230 lat temu „nastąpił zwrot w dziejach narodu polskiego i doszło do połączenia wszystkich grup społecznych”. „Dziś wiemy, że Racławice w owym czasie wzbudziły nadzieje na odzyskanie niepodległości, a odniesione zwycięstwo nadało otuchy i wiary w zwycięstwo” - mówił.
230 lat temu, 4 kwietnia 1794 r. na polach wsi Racławice wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki rozbiły siły rosyjskie gen. Aleksandra Tormasowa. Zwycięstwo dało impuls do wybuchu powstania w innych regionach Rzeczypospolitej i stało się częścią legendy Insurekcji Kościuszkowskiej.
Zwycięstwo i udział chłopów w przełomowym szturmie na rosyjskie armaty miało decydujący wpływ na akt ogłoszony przez Kościuszkę 7 maja w obozie pod Połańcem. Uniwersał połaniecki zakładał zniesienie poddaństwa osobistego chłopów, ich nieusuwalność z gospodarstw, zakaz odbierania gruntów przez szlachtę, ograniczał także pańszczyznę i inne powinności chłopów wobec właścicieli ziemskich. Wielu historyków ocenia Uniwersał jako najważniejszy element dorobku Insurekcji.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/