W sobotę 18 maja podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów będzie można odwiedzić Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie na Mazowszu. Chętni, którzy chcą obejrzeć to jedyne w Polsce miejsce, gdzie przechowuje się takie odpady, mogą się zgłosić do organizatorów do 15 maja.
Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) znajduje się w Różanie na terenie carskiego fortu wybudowanego na początku XX wieku. Odpady promieniotwórcze, które tam trafiają, powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych.
Składowisko w Różanie działa od 1961 roku. Znajduje się tam ok. 4,2 tys. m sześc. odpadów promieniotwórczych, czyli mniej więcej jeden i jedna trzecia olimpijskiego basenu pływackiego.
Organizatorzy poinformowali, że podczas Nocy Muzeów na składowisko będzie można wejść w grupach zorganizowanych o godzinach: 18.30, 20.00, 21.30. Trzeba jednak wcześniej zgłosić się do organizatorów; zgłoszenia będą przyjmowane do 15 maja br., ale w przypadku dużego zainteresowania zapisy mogą zakończyć się szybciej.
Zgłoszenia można wysłać na adres: zwiedzanieKSOP@zuop.gov.pl i podać imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. W mailu powinno wskazać się również preferowaną godzinę zwiedzania. Jeśli chętny nie ma obywatelstwa polskiego, w zgłoszeniu trzeba przesłać numer i serię paszportu.
Na zwiedzanie - jak podano - należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub legitymację szkolną, którą podało się w zgłoszeniu. Organizatorzy proszą, by przybyć na miejsce kwadrans przed planowaną godziną wejścia. Wstęp na teren KSOP dla dzieci od 7. roku życia jest za okazaniem legitymacji szkolnej.
Operatorem Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). To jedyne przedsiębiorstwo w Polsce, które może zajmować się tego typu odpadami. Podlega ono resortowi klimatu i środowiska. Zakład mieści się na terenie Ośrodka Jądrowego w Otwocku. Administracja zakładu jest w budynku, w którym działał pierwszy w Polsce reaktor jądrowy EWA.
Dzięki zastosowaniu promieniowania jonizującego możliwe m.in. jest leczenie raka czy też diagnostyka obrazowa.
XX edycja Nocy Muzeów odbędzie się 18 maja w całej Polsce.(PAP)
mick/ pad/