Trzy firmy zgłosiły chęć udziału w przetargu na wykonanie wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja urządzona na pow. 7 tys. m kw. ma pokazać wojenne losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Otwarcie placówki planuje się na 2016 r.
Przetarg na głównego wykonawcę wystawy Muzeum ogłosiło w marcu. W środę otwarto koperty z ofertami. Złożyły je trzy konsorcja, w których liderami są: Korporacja budowlana Doraco sp. z o.o., Trias Avi sp. z o.o oraz Qumak S.A.
Konsorcja te zostaną teraz sprawdzone przez komisję przetargową, która – m.in. na podstawie dostarczonych przez nie informacji, oceni ich kondycję finansową oraz dotychczasowe doświadczenie w realizacji podobnych prac. W oparciu o te dane komisja zdecyduje, które z firm dopuścić do drugiego etapu przetargu – składania ofert cenowych.
Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Jej częścią będzie także tzw. kącik dziecięcy, na który złożą się trzy pomieszczenia prezentujące warszawskie mieszkania w różnych momentach wojny - w 1939, 1943 oraz 1944 r.
Jak poinformowała PAP kierownik Działu Informacji i Promocji Muzeum, Anna Kądziela-Grubman, trudno jest przewidzieć, kiedy komisja przetargowa ogłosi, które firmy przejdą do drugiego etapu postępowania. „W dużej mierze zależy to od kompletności złożonych wniosków” – powiedziała.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Paweł Machcewicz, poinformował PAP, że wystawa główna gdańskiego muzeum będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie.
Projekt wystawy przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz konfliktu wojennego i jego konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.
Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Jej częścią będzie także tzw. kącik dziecięcy, na który złożą się trzy pomieszczenia prezentujące warszawskie mieszkania w różnych momentach wojny - w 1939, 1943 oraz 1944 r.
Dyrekcja muzeum szacuje, że wykonanie ekspozycji będzie kosztować ponad 37 mln zł (bez VAT). Prace będą polegały m.in. na wykonaniu wszystkich stałych elementów ekspozycji: ścian, detali podwieszanych, modeli, stanowisk multimedialnych itp. Zwycięzca będzie też musiał wykonać instalacje techniczne oraz zakupić i zamontować urządzenia multimedialne, oświetleniowe i teletechniczne. Prace nad wystawą mają potrwać około półtora roku.
Finansowane z państwowych funduszy Muzeum II Wojny Światowej powstaje nad Motławą przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią. Na powierzchni - zgodnie z projektem przygotowanym przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.
Prace przy pierwszym etapie budowy placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. W ich ramach powstaje tzw. suchy wykop - zanurzona w ziemi betonowa wanna, w której znajdzie się podziemna część muzeum. Ta część robót powinna zakończyć się do połowy roku, kiedy to zaplanowano pozostałe prace, w tym naziemne; powinny one potrwać do 2016 r., w którym to roku planuje się otwarcie placówki.
Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także miejsce przeznaczone na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki oraz centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Placówka już dziś prowadzi badania naukowe i działalność wydawniczą, a także różnego rodzaju zajęcia edukacyjne. (PAP)
aks/ dym/