W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca rozstrzygnięto konkurs na operatorów program Przestrzenie Sztuki - Taniec. Wyłoniono pięciu operatorów. „Po raz pierwszy program realizowany w dwuletnim trybie ma pięciu operatorów” – podał instytut w informacji prasowej.
Rozstrzygnięto konkurs na Operatorów programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec Edycja 2024-2025” realizowanego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Po raz pierwszy w historii Programu będzie on realizowany w trybie dwuletnim w latach 2024-2025. Decyzja o kontynuacji i wydłużeniu realizacji Programu była wynikiem doświadczeń instytucji nim zarządzających oraz potrzeb zgłaszanych przez środowisko tańca, a także z chęci zwiększenia efektywności działań w ramach Programu. Wnioski mogły składać samorządowe instytucje oraz organizacje pozarządowe, które dysponują odpowiednią infrastrukturą do tego, by zapewnić artystom nieposiadającym stałego miejsca do pracy twórczej, przestrzeń do prowadzenia działań artystycznych” – podał w poniedziałek instytut w informacji prasowej.
Do konkursu zgłoszono 10 wniosków. Jeden został wycofany na prośbę wnioskodawcy. Dwa wnioski odrzucono z powodu błędów formalnych.
Komisja zarekomendowała do realizacji wnioski złożone przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Centrum Kultury w Lublinie, Fundację Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Kielecki Teatr Tańca i Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.
Każdy z Operatorów Przestrzeni Sztuki – Taniec otrzyma w latach 2024-2025 dofinansowanie w łącznej kwocie 950 000 zł. - 475?000 zł na każdy rok realizacji programu. Operatorzy zobowiązani są do zapewnienia wkładu własnego (finansowego lub niefinansowego) na poziomie minimum 20 proc. otrzymanych środków.
Program Przestrzenie Sztuki jest skierowany do niezależnych twórców działających w obszarze szeroko pojętego tańca, nieposiadających stałego miejsca do pracy twórczej i prezentacji swoich dokonań. Program zapewnia przestrzeń z infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach jest prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne.
W latach 2020-2023 w ramach tanecznych Przestrzeni Sztuki zrealizowano prawie cztery tysiące wydarzeń i działań, w których uczestniczyło niemal 300 tysięcy uczestników.
Instytut Muzyki i Tańca został powołany 1 października 2010 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 12 maja 2021 r. przekształcił się w Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Instytut jest państwową instytucją kultury - misją jest działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej i tanecznej.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/