116 litografii, akwafort i grafik Pabla Picassa wystawiono w Tichauer Art Gallery w Tychach. Większość z nich, w tym erotyczne prace ze szkicownika artysty, zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy. Wystawę „Zarys emocji” można oglądać od 15 czerwca do 6 października 2024 r.
Kierowniczka Tichauer Art Gallery i kuratorka „Zarysu emocji” Dagmara Giej-Rusnak podczas piątkowej konferencji prasowej wyjaśniła, że celem wystawy jest pokazanie emocjonalnej strony Picassa. W jej ocenie cechowała go niezwykła wrażliwość, dzięki czemu był doskonałym obserwatorem rzeczywistości.
„Oddawał się pasji życia, oddawał się temu, aby świat, który odczuwał prawdopodobnie mocniej niż inni, przedstawiać w formie sztuki. Stąd to ogromne rozedrganie, zróżnicowanie form i rewolucja w sztuce, jaką był kubizm” – powiedziała Giej-Rusnak.
Picasso we współpracy z Georges'em Brakiem stworzył kubizm jako nurt sztuki. Wspólnie odrzucili stosowane wcześniej zasady perspektywy, przedstawiając na płótnie jeden obiekt z kilku perspektyw równocześnie. W ten sposób chcieli pokazywać więcej niż w przypadku tradycyjnych form malarskich. Zrezygnowali także z imitowania rzeczywistości.
Wystawa „Zarys emocji” została podzielona na kilka części. Większość dzieł Picassa uporządkowano chronologicznie, prezentując jego twórczość od lat 40. do 70. XX w. Osobny zbiór stanowią erotyczne prace ze szkicownika artysty, przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych odbiorców.
„Picasso miał ogromny temperament, znamy to z legend, które na jego temat krążą, a dotyczą relacji damsko-męskich. Właściciele kolekcji mają to szczęście, że posiadają tak odważny szkicownik, który prezentujemy po raz pierwszy” – podkreśliła Giej-Rusnak.
Kuratorka nie pominęła kontrowersji wokół artysty. W opisie wystawy wskazała, że był oskarżany o wielką gwałtowność i zamiłowanie do przemocy psychicznej oraz fizycznej, a kilka kobiet, które odgrywały w jego życiu ważną rolę, popadło w obłęd lub odebrało sobie życie.
Dzieła Picassa, wystawione w Tichauer Art Gallery, pochodzą z Epicentrum Art Gallery w Opolu. Współwłaściciel galerii Damian Picz zaczął je zbierać przed trzema laty. Kolekcję poszerza podczas wyjazdów do Hiszpanii oraz Francji, gdzie sprzedawcy mogą poświadczyć autentyczności poszczególnych dzieł lub zbiorów.
„U Picassa (…) można znaleźć bardzo dużo prac, które są czarno-białe, zwłaszcza te wykonane w technice akwaforty. Przedstawiamy kilka czarno-białych prac, które są sygnowane odręcznie ołówkiem przez Picassa, a powstały w bardzo niskim nakładzie około 50 sztuk, co go charakteryzowało (…). Bardzo ciekawie ujmował różne motywy, od miłości i relacji damsko-męskich przez politykę i historię po mitologię” – powiedział Picz.
Równolegle do wystawy Picassa w Tichauer Art Gallery otwarta zostanie wystawa „Qunszt. Ceramika i szkło” artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz wystawa „Rytmy natury” Katarzyny Gauer.(PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ miś/