Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie rozpoczęło realizację zadań inwestycyjnych - poinformowała placówka. Remont ma dotyczyć zabytkowej ekspozycji oraz budynków służących działalności edukacyjnej.
Pierwszy etap remontu budynku wielofunkcyjnego zaczął się już w czerwcu. Dotyczy on naprawy poszycia dachowego oraz impregnacji drewnianej elewacji.
Jak informuje muzeum, prace nie powinny zakłócić funkcjonowania zaplecza budynku muzeum, w którym na bieżąco prowadzone są warsztaty, lekcje muzealne, wykłady oraz konferencje. Remont jest finansowany z dotacji celowej w wysokości 352 tys. zł przyznanej przez Zarząd Województwa Śląskiego.
Muzeum w okresie letnim zamierza także przeprowadzić prace konserwatorskie i remontowe zabytkowych budynków na ekspozycji. Jak podkreśla zarząd placówki, odnowa jest szczególnie ważna dla zachowania dziedzictwa i dawnego krajobrazu, który mogą poznawać kolejne pokolenia zwiedzających.
Plan remontu obejmuje przede wszystkim wymianę zniszczonych pokryć dachowych ze słomy. Na chlewie z Kobióra, stodole z Brzeźc, szopach na narzędzia i wozy z Kryr zostaną położone nowe strzechy.
Prace dotyczą także naprawy zniszczonych elementów konstrukcji budynków oraz montażu nowej podłogi w stodole. Pokrycie dachowe, tym razem z desek, zostanie także wymienione na spichlerzu z Brennej.
W chałupie Strzemieszyc planowana jest wymiana zniszczonych wewnętrznych tynków. Natomiast w wiatraku z Grzawy zostanie przeprowadzona naprawa i konserwacja jego mechanizmów, stabilizacja budynku i ponowny montaż skrzydeł. Efektem tych działań (prócz zabezpieczenia i poprawy stanu samego zabytku) będzie przywrócenie możliwości przeprowadzania pokazów pracy wiatraka.
Koszt inwestycji finansowany w całości z budżetu województwa śląskiego dzięki przyznanej dotacji celowej wyniesie 838 tys. zł. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ miś/