Koncerty, występy kabaretowe, wystawy i wydarzenia sportowe złożą się na tegoroczne „Święto Śląska” - trzydniowy piknik artystyczny, który w przyszły weekend odbędzie się w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
„Podczas kolejnej edycji pikniku artystycznego +Święto Śląska+ Zespół będzie także uroczyście świętował zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program artystyczny oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie znakomitych muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca +Śląsk+” - poinformowała rzeczniczka ZPiT „Śląsk” Agnieszka Kukuła.
Podobnie jak w poprzednich latach, piknik odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu. W pierwszym dniu święta, w piątek, na scenie zaprezentują się m.in. ZPiT „Mały Śląsk”, ZPiT „Krakus” oraz kabaret Zdolni i skromni. W sobotę będzie można wysłuchać koncertu organowego Huberta Marona, a wieczorem na głównej scenie wystąpią Organek, Pietrucha/Zalewska i kabaret Paranienormalni. W niedzielę gwiazdą wieczoru będą gospodarze imprezy – chór, balet i orkiestra "Śląska” w swoim przebojowym repertuarze ludowo-narodowym. Na zakończenie pikniku wystąpią artyści Kabaretu Moralnego Niepokoju Maciej Cieślak i Rafał Zbieć.
W ciągu trzech dni pikniku nie zabraknie licznych atrakcji dodatkowych. W piątek i sobotę będzie można zwiedzić pałac – siedzibę Zespołu „Śląsk”, a w nim ekspozycje dokumentujące jego działalność. Wśród wystawienniczych niespodzianek znajdzie się m.in. największa koronka koniakowska na świecie, zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa. Będzie ją można obejrzeć w dawnej kaplicy pałacowej. Instruktorzy Zespołu „Śląsk” przygotują dla dzieci gry i zabawy edukacyjno-artystyczne. Ze swoją prezentacją pojawią się zaprzyjaźnione służby mundurowe - 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca oraz Straż Graniczna. Organizatorzy zapewniają także atrakcje kulinarne oraz liczne stoiska z pamiątkami i rękodziełem.
Wstęp na „Święto Śląska” jest bezpłatny. Piknik został dofinansowany ze środków województwa śląskiego.
Uważany za ambasadora polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” istnieje od 1 lipca 1953 roku, w tym czasie przewinęły się przez niego tysiące ludzi i kilka pokoleń pedagogów z założycielem Stanisławem Hadyną na czele. Poziom artystyczny zespołu i jego bogaty repertuar przyniósł mu uznanie na całym świecie, a także liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, dając tysiące koncertów. Zespół występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych.(PAP)
kon/ mow/