Ponad 2, 5 tys. harcerzy z siedmiu organizacji w Polsce i zagranicy weźmie udział w zlocie z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpocznie się on 29 lipca i będzie przebiegał pod hasłem „Zawsze `W` pamięci”.
Zlot Harcerski z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 2 sierpnia.
„Dla harcerzy rocznica ta jest okazją do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim, w tym wielu młodych ludzi i harcerzy, którzy odgrywali ważną rolę jako łącznicy, sanitariuszki czy żołnierze" - powiedziała komendantka chorągwi stołecznej ZHP hm. Katarzyna Karolak. "Jest to dla nas także doskonała okazja do pracy z wychowankami” - dodała.
Zlot odbędzie się pod hasłem „Zawsze `W` pamięci”. Rozpocznie się o godz. 16.00 Apelem w Muzeum Wojska Polskiego, na Cytadeli Warszawskiej. W wydarzeniu ma wziąć udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, władze państwowe i przedstawiciele powstańców warszawskich – prof. Leszek Żukowski ps. Antek i Zbigniew Daab ps. Kapiszon. Następnie zaplanowano prezentację harcerskich specjalności i umiejętności organizacji harcerskich biorących udział w zlocie.
30 lipca uczestnicy zlotu wezmą udział o godz. 11.00 w spotkaniu powstańców warszawskich z Prezydentem RP i prezydentem Warszawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie o godz. 14.00 zaplanowana jest Harcerska Gra Miejska organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego po Starym Mieście. Dzień zwieńczy o godz. 19.00 ognisko harcerskie z udziałem władz państwowych, Warszawy i powstańców warszawskich, które odbędzie się na polach przy Centrum Olimpijskim.
31 lipca w programie jest Gra Muzealna – „W Pamięci”, podczas której uczestnicy zlotu będą poszukiwać historii i obiektów związanych z okupacją oraz Powstaniem Warszawskim w stołecznych muzeach i placówkach kulturalnych. O godz. 19.00 harcerki i harcerze zatańczą na placu Zamkowym Poloneza. 1 sierpnia o godz. 17.00 pojawią się w 360 punktach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta.
Zlot zwieńczy w piątek apel o godz. 10.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)
mgw/ agz/