Galeria Re: Medium w Łodzi organizuje w sobotę rozmowę inspirowaną wystawą Weroniki Gęsickiej „Encyklopedia” i poświęconą AI w roli narzędzia twórczego w sztukach pięknych. Obok autorki ekspozycji weźmie w niej udział badacz nowych technologii z Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Artur Modliński.
Spotkanie „Prawda, fałsz i kreacja, czyli o AI w sztuce” to najnowsza propozycja Galerii Remedium w Łodzi. W sobotę, 3 sierpnia, o godz. 16 będzie można wziąć udział w rozmowie o sztucznej inteligencji (AI) jako narzędziu twórczym w sztukach pięknych, rzeczywistości post-prawdy i mechanizmach wytwarzania wiedzy. Tłem do rozważań będzie wystawa „Encyklopedia” autorstwa Weroniki Gęsickiej.
Wspólnie z autorką ekspozycji, nad tym, jak AI wpłynie na sztukę i zawód artysty oraz czy korzystanie z niej oznacza schyłek sztuk pięknych czy też szansę na wzbogacenie kultury o nowy kierunek, zastanawiać się będzie ekspert - dr hab. Artur Modliński z Uniwersytetu Łódzkiego. Dyskusję poprowadzą kuratorki wystawy: Dominika Pawełczyk i Katarzyna Sagatowska.
„Encyklopedia”, którą w ramach Fotofestiwalu, można od jakiegoś czasu oglądać w Galerii Re: Medium, to projekt złożony z kilkuset fałszywych haseł odnalezionych w encyklopediach, słownikach i leksykonach, pochodzących z różnych miejsc i różnych okresów, zilustrowanych przez Weronikę Gęsicką za pomocą zmanipulowanych fotografii z banków zdjęć oraz obrazów wykreowanych z pomocą AI. To również oryginalne publikacje zawierające te hasła, wyszukane przez artystkę zazwyczaj na internetowych aukcjach.
Jak wyjaśnia Katarzyna Sagatowska, to, co prawdziwe, zaczyna w „Encyklopedii” funkcjonować na równych prawach z tym, co wymyślone.
Autorka wystawy, progresywna artystka wizualna, udowadnia, że nawet w publikacjach uważanych za podstawowe i zweryfikowane źródło wiedzy już od wieków istniały fałszywe hasła, które były umieszczane przez redaktorów m.in. jako ochrona przed plagiatem czy naruszeniem praw autorskich, ale także stanowiły świadectwo nieuczciwości autorów haseł. Na ekspozycji Gęsicka prezentuje również wybrane, oryginalne publikacje zawierające nieprawdziwe hasła, które wyszukuje na internetowych aukcjach i sprowadza do Polski.
Z kolei dr hab. Artur Modliński jest kierownikiem Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Wydziale Zarządzania UŁ. Interesuje go łączenie różnych dyscyplin naukowych i metod badawczych, ze szczególnym uwzględnieniem posthumanizmu, transhumanizmu, teorii ewolucji, psychologii oraz studiów genderowych, w celu wyjaśniania aspektów zarządczych związanych z nowymi technologiami.
Organizatorzy spotkania zachęcają publiczność do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami, dotyczącymi roli AI w sztuce.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/