W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 we wszystkich kościołach katolickich zabrzmią dzwony. Decyzję tę podjęli biskupi archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej i ordynariatu polowego Wojska Polskiego.
Przez cały dzień 1 sierpnia w różnych częściach Warszawy mieszkańcy stolicy będą oddawali hołd poległym i żyjącym uczestnikom powstania warszawskiego.
Zgodnie z wieloletnią tradycją o godzinie 17.00 – godzinie W – we wszystkich kościołach katolickich stolicy i okolic zabrzmią dzwony. Decyzję tę podjęli biskupi trzech diecezji: archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński i ordynariatu polowego Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz.
Metropolita warszawski zaapelował jednocześnie do kapłanów archidiecezji warszawskiej, żeby podczas mszy św. polecali tego dnia Bogu poległych powstańców.
Zgodnie z tradycją centralne uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się o godzinie 17.00 przy pomniku Gloria Victis na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Weźmie w nich udział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, kard. Kazimierz Nycz i duchowni innych związków wyznaniowych w Polsce.
Metropolita warszawski zapowiedział także swój udział w modlitwie międzyreligijnej na cmentarzu Powstańców Warszawy przy pomniku Polegli – Niepokonani. Weźmie w niej udział także bp Wiesław Lechowicz i duchowni innych związków wyznaniowych w Polsce.
31 lipca przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny i powstańców z udziałem władz państwowych i samorządowych. Homilię wygłosi ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz.
W katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana o godz. 19.00 rozpocznie się koncert Rodzinnego Zespołu Pospieszalskich. W hołdzie powstańcom i ludności walczącej stolicy zespół zagra program inspirowany „Pamiętnikiem z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Napisany pod koniec lat 60. utwór stanowi subiektywny zapis emocji i zdarzeń doświadczanych w czasie powstania widzianych z perspektywy młodego przedstawiciela cywilnej ludności stolicy.
Zabrzmią utwory napisane do wierszy m.in. Kamila Baczyńskiego, Cypriana Norwida i Zbigniewa Herberta. Adaptacji tekstów Białoszewskiego dokonał prof. Wyższej Szkoły Teatralnej im. S. Wyspiańskiego w Krakowie Jerzy Bielunas.
W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/