
Prezes IPN Łukasz Kamiński, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że pamięć o ofiarach systemu totalitarnego jest nie do pogodzenia z honorowaniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego pogrzebem państwowym.
Łukasz Kamiński przypomniał, że w latach powojennego zniewolenia dziesiątki Polaków stawały w obronie takich wartości jak wolność, prawda, niepodległość i godność człowieka.
„ Wśród tych, którzy od samego początku dyktatury komunistycznej walczyli z tymi wartościami znajdował się Wojciech Jaruzelski. Czynił to począwszy od walki z niepodległościowym podziemiem, przez szybką karierę w stalinowskim wojsku, w tym współpracę ze zbrodniczą Informacją Wojskową”.
Prezes IPN wymienił kierownicze funkcje, które obejmował Jaruzelski: szef Głównego Zarządu Politycznego, szef Sztabu Generalnego, minister obrony narodowej.
„Pełniąc tę ostatnią funkcję Wojciech Jaruzelski był współodpowiedzialny m.in. za antysemicką czystkę w wojsku, udział PRL w interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, która zdławiła Praską Wiosnę oraz za krwawe stłumienie protestów na Wybrzeżu w Grudniu 1970.”
W 1981 r. Jaruzelski został premierem i I sekretarzem PZPR. „Zgromadzoną władzę wykorzystał do zdławienia, w interesie i na żądanie władz Związku Sowieckiego, pokojowego ruchu „Solidarności". Okres stanu wojennego i kolejne lata przyniosły nie tylko ofiary, lecz także zniszczenie ogromnych nadziei i entuzjazmu wywołanych wydarzeniami Sierpnia 1980 r.”
Łukasz Kamiński stwierdził, że powołując IPN parlament miał na względzie m.in. "zachowanie pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, patriotyczne tradycje zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czyny obywateli dokonywane na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej".
Dlatego też Łukasz Kamiński, w związku z pełnionym mandatem prezesa IPN, pisze w oświadczeniu: „wyrażam opinię, że nie można pogodzić pamięci o ofiarach systemu totalitarnego z honorowaniem pogrzebem państwowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach człowieka, który poświęcił większość swojego życia służbie reżimowi komunistycznemu.
tst/