Sześć niezależnych grup teatralnych z całego kraju i tyle samo spektakli oraz rozmowy z twórcami - w sobotni wieczór rozpocznie się przegląd teatralny Off-Rzeszów. Wydarzenie organizowane przez Teatr Siemaszkowej potrwa pięć dni.
Kuratorka Off-Rzeszów Katarzyna Knychalska podkreśliła, że w programie tegorocznego przeglądu znalazły się mocne, ciekawe i różnorodne spektakle teatralne. A ich wspólnym mianownikiem jest zaangażowanie. „Teatr niezależny powinien chcieć zmieniać świat, a przynajmniej wypowiadać się mocno o tej zmianie. Bo zaangażowanie w teatrze generuje energię, która w jakiś sposób przenosi się ze sceny na widza i w tej zmianie świata w jakiś sposób pomaga. Może to brzmieć przesadnie, ale mam wrażenie, że małymi gestami, którymi mówimy czule o inności, mimo że jesteśmy po różnych stronach barykady na co dzień, czy że mówimy ze współczuciem o trudach macierzyństwa, albo +nie kłóćmy się+, tylko znajdźmy wspólną nić porozumienia, to są takie małe gesty, które ten teatr wykonuje, żeby ten świat zmieniać” – powiedziała Katarzyna Knychalska.
Festiwal od czterech lat organizuje Teatr im. Wandy Siemaszkowej. „Zastanawialiśmy się, czy rzeszowska publiczność przyjmie tę różnorodność, którą oferuje teatr offowy. Rzeczywistość pokazuje, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie, więc to była dobra decyzja. Słyszymy też wśród znawców gatunku, że Rzeszów powoli staje się stolicą teatralnego offu” – dodała pełnomocniczka dyrektora teatru Jadwiga Skowron.
O tym, kto wystąpi podczas festiwalu po raz pierwszy, decydowało jury, które wybrało sześć przedstawień spośród 63 zgłoszeń z całej Polski. Przegląd rozpocznie spektakl „Modlitwa pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem Samej Siebie”. Jest to opowieść o tym, co oznacza czuć się innym w społeczeństwie, poszukiwać swojej tożsamości i duchowości w świecie, który tę inność odrzuca. Jego twórcy, kolektyw PPLVersew, wygrali tegoroczną edycję Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA w Jeleniej Górze.
W niedzielę na scenie wystąpią: Henryk Mazurkiewicz, Katya Egorova, Tati Lemesheva ze spektaklem „niesamowita słowiańszczyzna”. W poniedziałek będzie można zobaczyć kolektyw Banachowicz Rybarczyk z feministycznym manifestem na temat macierzyństwa „Łoo! Matko!”. We wtorek z „Naszą racją” wystąpi Lena Witkowska, będzie też przedstawienie muzyczne „Trzecia godzina gratis”. Tegoroczny Off-Rzeszów zakończy Hertz Haus ze swoim „To bitch or not to bitch”.
Rzeszowski przegląd teatrów offowych jest częścią projektu Przestrzenie Sztuki, rozwijanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
al/ ann/