Światowa premiera cybermusicalu "Pilot i Mały Książę" odbędzie się 5 października na scenie Katowic Miasta Ogrodów. W spektaklu zostaną wykorzystane efekty wizualne oraz technologia do tej pory obecna tylko w grach komputerowych.
"Tworzymy Broadway, pomimo tego, że jesteśmy w Katowicach" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej reżyser spektaklu West Hyler.
Musical "Pilot i Mały Książę" jest nie tylko adaptacją książki, ale także opowieścią o przygodach i życiu pilota i pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, której oś stanowi spotkanie z Małym Księciem. Fabuła spektaklu łączyć będzie elementy biograficzne z baśniowymi, ukazując zmagania pisarza z rzeczywistością wojenną.
"Widzowie po zobaczeniu spektaklu będą chcieli wznieść się i polecieć, podróżować i poznawać różne kultury i ludzi. Z tą świadomością, że w domu czeka na nich rodzina, za którą jesteśmy odpowiedzialni. To jest właśnie to z czym zmaga się Antoine de Saint-Exupéry i Mały Książę" - wyjaśnił Hyler.
Spektakl będzie wzbogacony o efekty wizualne, które przygotuje studio Platige Image. Wykorzystana zostanie technologia Unreal Engine, która do tej pory obecna była tylko w grach komputerowych. Ponad 70 wirtualnych scen zostanie wplecionych w treść spektaklu.
"Jednym z najważniejszych wyzwań teatru jest, aby połączyć supernowoczesną technikę z tradycyjnym teatrem. Ta technika jest przedłużeniem, uzupełnieniem teatru będziemy mieć wrażenie, że wisimy w przestrzeni, w powietrzu albo w kosmosie" - wyjaśnił tłumacz Daniel Wyszogrodzki.
Kolorowe kostiumy aktorów inspirowane są kulturą afrykańską. "Musical wyróżnia się od innych form scenicznych tym, że jest strasznie szybki. Ekstremalne tempa przebiórek są ogromnym wyzwaniem dla kostiumografa, ponieważ czasami mamy tylko 40 sekund na zmianę kostiumu. To jest duże wyzwanie techniczne" - podkreśliła kostiumografka i projektantka Agata Uchman.
Produkcja musicalu trwała trzy lata, a próby do spektaklu odbywają się od 10 tygodni. Twórcy spektaklu wybrali Katowice jako miejsce premiery, ponieważ nigdzie indziej w kraju nie znaleźli odpowiedniej sali, która spełniałaby założenia spektaklu.
"Region jest bardzo ciekawy i ma bardzo duży potencjał. Żyją tu 4 miliony ludzi" - zaznaczył dyrektor artystyczny Piotr Sikora. "Ten spektakl może być atrakcją regionu, turystyki kulturalnej" - dodał.
Wśród twórców musicalu znaleźli się m.in. scenarzysta Michael Wolk, autorka tekstów piosenek Mindi Dickstein, kompozytorski duet Guy Dubuc i Marc Lessard, znani jako "Bob & Bill", scenografka Anna Louizos oraz choreograf James Gray.
Polską ekipę reprezentują m.in. kostiumografka Agata Uchman, choreograf Jacek Wazelin, reżyser światła Jacek Chojczak oraz tłumacz Daniel Wyszogrodzki.
Na scenie wystąpią czołowi polscy artyści musicalowi, w tym Rafał Szatan, Kaja Mianowana, Marta Florek, Dominik Bobryk, Krzysztof Cybiński, Sylwia Banasiuk-Smulska, Michał Lech, Daniel Markiewicz, Filip Robak, Szymon Chatała, Adrianna Zuchmańska, Ola Bieńkowska, Oliwia Drożdżyk, Michał Słomka, Dominik Fijałkowski i Łukasz Mazurek. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ aszw/