Mieszkańcy niewielkiej hiszpańskiej miejscowości Castrillo Matajudios w referendum mają zdecydować, czy zachować dotychczasową nazwę, której drugi człon oznacza "zabić Żydów", czy wrócić do historycznej, różniącej się jedną literą nazwy - Castrillo Motajudios.
56 uprawnionych do głosowania mieszkańców będzie miało okazję wypowiedzieć się na ten temat przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego 25 maja - ogłosił we wtorek burmistrz Lorenzo Rodriguez Perez.
Wyjaśnił, że mieszkańcy są zakłopotani obecną nazwą i wielu w ogóle zrezygnowało z podawania drugiego członu. W Castrillo Matajudios (prowincja Burgos) dziś nie mieszkają Żydzi, ale wielu mieszkańców ma żydowskie korzenie, a w herbie miejskim widnieje gwiazda Dawida - tłumaczył burmistrz.
Zdaniem historyków oryginalna nazwa miejscowości - Castrillo Motajudios, której drugi człon oznacza "wzgórze Żydów" - sięga 1035 roku, kiedy w pobliżu doszło do pogromu Żydów; ocaleli założyli osadę na wzgórzu, w miejscu zwanym Castrillo.
Najwcześniejsza zachowana wzmianka o zmienionej nazwie obowiązującej do dziś, czyli Castrillo Matajudios, pochodzi z 1627 roku. Było to ponad 100 lat po edykcie z 1492 o wygnaniu z Hiszpanii Żydów, którzy nie zgodzili się przejść na katolicyzm.
Według burmistrza są różne teorie na temat pochodzenia nazwy - od zwykłego błędu ortograficznego po celową zmianę, mającą być dowodem na żarliwość wiary mieszkańców o żydowskich korzeniach, którzy przeszli na katolicyzm po edykcie.(PAP)
ksaj/ kar/