Politechnika Lubelska będzie realizować projekt o nazwie „Wirtualne Muzeum”, którego celem jest umożliwienie dostępu do zbiorów sztuki znajdujących się w posiadaniu Fundacji Książąt Lubomirskich – przekazała w poniedziałek uczelnia.
W zeszłym tygodniu książę Jan Lubomirski-Lanckoroński wspólnie z Politechniką Lubelską poinformowali w Lublinie o projekcie „Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich”, które polegać ma na digitalizacji zbiorów sztuki znajdujących się w posiadaniu Fundacji Książąt Lubomirskich. Książę mówił, że od wielu lat jego marzeniem było zdigitalizowanie przynajmniej części zbiorów. „Drugim powodem jest to, aby dotrzeć do jak największej liczby osób – zwłaszcza młodzieży – bo nie każdy koniecznie chce pójść do muzeum. W internecie ta możliwość obejrzenia jest rzeczywiście dużo większa” – zaznaczył.
W piątek oświadczenie w tej sprawie wydało Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Przypomniano w nim, że Muzeum Książąt Lubomirskich jest oddziałem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. „Powstało w 1823 r. na mocy porozumienia Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka księcia Lubomirskiego, fundatorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Obecny status Muzeum Książąt Lubomirskich reguluje ustawa Ustawa z dnia 5 stycznia 1995 r. o fundacji - Zakład Narodowy imienia Ossolińskich” – podkreślono w oświadczeniu.
Dyrekcja Ossolineum podkreśliła, że nikt jej nie poinformował o planowanym przedsięwzięciu i nie ma z nim nic wspólnego, a w projekcie nie będą wykorzystywane żadne zbiory z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich. „Kolekcje Muzeum Książąt Lubomirskich, liczące obecnie ponad 330 tysięcy eksponatów, znajdują się w siedzibie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu” – podkreślono w oświadczeniu.
Ossolineum poinformowało też, że dyrekcja tej instytucji zwróciła się do inicjatorów projektu "Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich" z wnioskiem o zaprzestanie posługiwania się nazwą "Muzeum Książąt Lubomirskich". „Dyrekcja Ossolineum wezwała Jana Lubomirskiego Lanckorońskiego, prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich, do odstąpienia od próby rejestracji w Urzędzie Patentowym znaku towarowego >>Muzeum Książąt Lubomirskich<<” – napisano w oświadczeniu.
Politechnika Lubelska poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że „w nawiązaniu do oświadczenia dyrekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Ossolineum) z 27 września 2024 r. oraz mając na uwadze potrzebę utrzymania najwyższych standardów współpracy z instytucjami kultury i nauki, będzie realizować projekt o nazwie >>Wirtualne Muzeum<<”.
Zdaniem uczelni nowa nazwa projektu lepiej oddaje jego zakres i główny cel, jakim jest stworzenie innowacyjnej platformy cyfrowej, która – jak wyjaśniono - umożliwi dostęp do zbiorów sztuki znajdujących się w posiadaniu Fundacji Książąt Lubomirskich.
Politechnika Lubelska zaznaczyła, że dzięki temu projektowi, polskie dziedzictwo kulturowe, w tym nieznane wcześniej dzieła z prywatnych kolekcji, „będzie mogło dotrzeć do odbiorców na całym świecie, przyczyniając się do promocji naszej bogatej spuścizny narodowej”.
Kolekcja znajdująca się w posiadaniu Fundacji Książąt Lubomirskich liczy ponad 10 tys. dzieł sztuki. Wśród nich można znaleźć obrazy polskich malarzy, takich jak Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Teodor Axentowicz oraz prace światowych mistrzów, np. Albrechta Dürera, Petera Paula Rubensa, Pablo Picassa, Joan Miró, Karel Appel. W zbiorach znajduje się, m.in. „Płonąca Żyrafa” i inne prace Salvadora Dalí, a także obraz twórcy kubizmu Roberta Delaunay – „La Ville de Paris” z 1912 roku.
Kolekcja zawiera również meble i ceramikę, w tym talerze Pabla Picassa. Do zbiorów należą też średniowieczne witraże datowane na ok. 1200 r., które można podziwiać w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Krakowie. Kolekcja to także wiele zabytkowych pałaców, ogrodów i innych symboli dziedzictwa kulturalnego w Polsce, które są związane z rodem Lubomirskich.(PAP)
gab/ aszw/