Siedmiu społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów znalazło się na liście finalistów konkursu Nagrody POLIN 2024, ogłoszonej w środę 2 października przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Finalistami jubileuszowej, 10. edycji konkursu Nagroda POLIN zostali: Grażyna Barwinek z Chęcin; Irena French z Cieszyna; Beata Łuczak z Warty; Karolina Panz z Nowego Targu; Dariusz Sobczyk z Opatowa; Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z Treblinki oraz Ewa Wroczyńska z Tykocina.
„Po raz dziesiąty w finale konkursu znalazły się osoby, które chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek, niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują i szerzą świadomość. Ich postawy pozwalają nam mieć nadzieję na lepsze jutro, a ich działania na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów oraz stawianie oporu wobec obojętności i zapomnienia przynosi efekty” – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2024.
„Spośród aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła siedmiu finalistów. Ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2023 nastąpi podczas uroczystej ceremonii w muzeum 28 października w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN” - poinformowała PAP Olga Kaliszewska z działu komunikacji z mediami muzeum.
„Laureatów 10. edycji konkursu Nagroda POLIN poznamy dokładnie w 10. rocznicę otwarcia wystawy +1000 lat historii Żydów polskich+. W ten sposób pragniemy podkreślić, że tak jak główna ekspozycja – serce naszego muzeum – lokalnie i codziennie to oni realizują misję przywracania pamięci. Przyczyniają się do ratowania materialnej i niematerialnej spuścizny polskich Żydów” – zaznacza dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński.
Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas dziewięciu laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 55 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.
Wszyscy finaliści konkursu otrzymają nagrody finansowe, które ufundowali Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski i Fundacja Odette i Nimroda S. Ariava – oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas.
Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2024 jest Jankilevitsch Foundation, współorganizatorem – Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Projekt realizowany jest ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/