Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej zainauguruje w wigilijny wieczór Rok Święty w Kościele. Aktu tego dokona papież Franciszek. Przez cały rok próg drzwi przekroczą miliony pielgrzymów. Obrzęd ich otwarcia zmieniono po tym, gdy 50 lat temu fragmenty zasłaniającego je muru spadły tuż obok papieża Pawła VI.
Ceremonia otwarcia Drzwi Świętych pod przewodnictwem papieża rozpocznie się w Watykanie o godzinie 19. Oczekuje się, że na plac Świętego Piotra przybędą na ten uroczysty moment w życiu Kościoła tysiące wiernych, którzy będą go obserwować na ustawionych tam telebimach.
Drzwi Święte otwierane są tylko z okazji Roku Świętego, nazywanego także Jubileuszem. Ogłaszany jest on co 25 lat. Ćwierć wieku temu otworzył je św. Jan Paweł II inaugurując obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Odbywają się także nadzwyczajne Jubileusze; ostatni był dedykowany miłosierdziu i odbył się w 2016 roku, już za pontyfikatu Franciszka i za życia jego poprzednika Benedykta XVI, który uczestniczył w ceremonii inauguracji.
Obecne drzwi powstały w 1949 roku. Rozpisany został wtedy konkurs na ich wykonanie przed Rokiem Świętym. Wygrał go rzeźbiarz Vico Consorti, który zdążył je ukończyć w dziewięć miesięcy. Zostały zainaugurowane w wigilijny wieczór 75 lat temu.
Drzwi były darem dla papieża Piusa XII od biskupa Lugano i Bazylei Francesco Von Strenga oraz wspólnot wiernych z tych miast jako dziękczynienie dla Boga za to, że Szwajcaria została oszczędzona w czasie drugiej wojny światowej.
Inspiracją dla włoskiego rzeźbiarza były słowa papieża: "Spraw, Panie, aby ten Rok Święty był rokiem wielkiego powrotu i wielkiego przebaczenia".
Na 16 płaskorzeźbach przedstawiono sceny biblijne począwszy od grzechu pierworodnego i wygnania z Raju. Na ostatniej znajduje się wizerunek Chrystusa jako drzwi do zbawienia.
Umieszczono też herby kolejnych papieży, którzy otwierali Drzwi Święte.
Między Jubileuszami są one zamurowane, a przed inauguracją mur jest rozbierany.
W czasie tego obrzędu o nazwie „Recognitio” na początku grudnia tego roku wyciągnięto metalową skrzynię przechowywaną w ścianie od zakończenia nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w 2016 roku.
W skrzyni znajdowały się przedmioty i dokumenty z ostatniego Roku Świętego, w tym klucz otwierający Drzwi Święte, klamki, pergamin potwierdzający akt zamknięcia, cegły oraz medale pamiątkowe wybite podczas poprzedniego Jubileuszu. Sprawdzony został też stan Drzwi Świętych.
W podniosłym momencie ich otwarcia papież popchnie je symbolicznie.
Tradycja Jubileuszy w Kościele sięga 1300 roku.
Pierwsza informacja o obrzędzie otwarcia Drzwi Świętych pochodzi z 1500 roku.
Przez stulecia używano młoteczka, którym papież uderzał w mur, by rozpocząć jego burzenie.
Tak było do 1974 roku. Wtedy podczas tego wydarzenia w wigilijny wieczór kawałki muru spadły tuż koło papieża Pawła VI.
Najważniejszym gestem pielgrzymów przybywających do Watykanu w roku jubileuszowym jest przejście przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra.
Planowaną datę przejścia można zarezerwować na oficjalnej stronie internetowej iubilaeum2025.va. Redagowana jest także po polsku i zawiera wiele informacji na temat Roku Świętego i programu jego wydarzeń.
Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/wr/