Nowa odsłona wystawy "Poznańscy: Pałac. Potęga. Pokolenia" będzie pierwszym z cyklu wydarzeń, którymi Muzeum Miasta Łodzi uczci przypadające w tym roku 50-lecie istnienia. W planach na rok jubileuszowy są trzy wystawy prezentujące bogate zbiory muzeum, tematyczne oprowadzania i spotkania z historią.
Pierwszym punktem obchodów półwiecza działalności Muzeum Miasta Łodzi będzie zaprezentowanie zwiedzającym nowej aranżacji ekspozycji na pierwszym piętrze – "Poznańscy: Pałac. Potęga. Pokolenia". Goście pałacu Poznańskich po raz pierwszy będą mogli obejrzeć ją w piątek, a autorzy ekspozycji opowiedzieli o niej na konferencji prasowej w czwartek.
"Wystawa, którą przygotowaliśmy jako pierwsze wydarzenie w roku jubileuszowym, mieści się we wnętrzach pałacowych, bo przecież sam pałac Poznańskich jest najcenniejszym obiektem i zabytkiem Muzeum Miasta Łodzi, stanowi swoistą ramę dla prezentacji. Na kolejne miesiące przygotowaliśmy taki program wystawienniczy i wydarzeniowy, który pozwoli na prezentację naszych bogatych zbiorów, m.in. ikonograficznych i fotograficznych" - podkreśliła zastępczyni dyrektora muzeum Maja Jakóbczyk.
Od początku swojego istnienia, czyli od 1975 roku, Muzeum Miasta Łodzi (początkowo: Muzeum Historii Miasta Łodzi) dba o podtrzymywanie pamięci o dawnych właścicielach pałacu - rodzinie Poznańskich, a zwłaszcza jej nestorze Izraelu (1833-1900), który był jednym z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego, właścicielem imperium włókienniczego i bajecznej fortuny, która w chwili jego śmierci sięgała 11 mln rubli.
Wieloletnie prace modernizacyjne i konserwatorskie prowadzone w pałacu pozwoliły muzealnikom na stworzenie spójnej opowieści o początkach fortuny rodu Poznańskich oraz o życiu jego kolejnych pokoleń. Jak wyjaśniła współkuratorka nowej odsłony wystawy stałej Anna Łagodzińska-Pietras z działu historycznego Muzeum, zgromadzone przez 50 lat eksponaty oraz informacje dotyczące zarówno życia pierwszych mieszkańców pałacu, jak i ich potomków, podobnie jak odkrycia poczynione podczas prac sprawiły, że ekspozycje opowiadające o historii Poznańskich i wnętrzach pałacu wymagały rewizji i przearanżowania.
Zwiedzający wchodzą w świat fabrykanckiej Łodzi, witani przez wizerunek Izraela Poznańskiego i historię rodzącej się fortuny rodziny. Następnie przechodzą przez reprezentacyjne przestrzenie – Salę Lustrzaną i Wielką Salę Jadalną – oraz apartament prywatny, a na zakończenie mają okazję obejrzeć film "Powrót do ziemi obiecanej" dokumentujący zjazd potomków rodu w 2010 roku.
"Wystawa ta częściowo była już udostępniana, jednak teraz chcielibyśmy zaprezentować ją w ostatecznym kształcie - od pierwszego pokoju z ekspozycją pt. Izrael Poznański - droga do potęgi, gdzie przedstawiamy historię budowy imperium rodziny Poznańskich, po ostatnią przestrzeń ekspozycyjną, będącą opowieścią o żyjących współcześnie potomkach rodu" - dodała kuratorka.
Jej zdaniem interesujące będzie odkrycie, że o ile Izrael Poznański skupiony był na jednym celu - biznesowym, o tyle kolejne pokolenia tej rodziny, rozproszone na różnych kontynentach, poszły zupełnie innymi drogami. Wśród potomków fabrykanta są m.in. dramatopisarz, aktywistka walcząca o prawa człowieka, wykładowczyni akademicka, malarka i wiele innych osób, które które miały wkład w rozwój światowej kultury, nauki, sztuki.
"Podczas zwiedzania zapraszam do przyglądania się wszelkim niuansom, bo ukryliśmy na wystawie kilka wskazówek. Chcemy, aby zwiedzający poczuli się trochę jak w pokoju zagadek. Podpowiem, że warto zerkać do reprintów gazet i sprawdzać, co zostało w nich zaznaczone. Jako judaistka cieszę się też, że udało się nam wprowadzić kilka wątków żydowskich, osadzających rodzinę Poznańskich w tradycji i kulturze. Dowiemy się np., czy Poznańscy jedli koszernie" - zapowiedziała Łagodzińska-Pietras.
W związku z otwarciem wystawy zaplanowano cykl wydarzeń. W piątek o godz. 18 - tematyczne oprowadzanie "Poznańscy: Pałac. Potęga, Pokolenia. Zobowiązujące dziedzictwo". Anna Łagodzińska-Pietras opowie o roli muzeum miejskiego w zachowywaniu pamięci o rodzie Poznańskich, a także o wyzwaniach związanych z łączeniem obu tych funkcji. W sobotę o godz. 15 odbędzie się spotkanie międzypokoleniowe dotyczące genealogii rodziny Poznańskich i ich więzi z innymi łódzkimi rodami. Uczestnicy dowiedzą się, jak odkrywać własne rodzinne korzenie i dbać o pamięć o przodkach, czerpiąc inspiracje z historii rodu Poznańskich.
Jak podkreśliła Maja Jakóbczyk, jubileuszowe wydarzenia będą się odbywać przez cały rok. W czerwcu we współpracy z Fotofestiwalem odbędzie się wernisaż ekspozycji "Nie samą pracą człowiek żyje. Świetlne sygnały z XX-wiecznej Łodzi", prezentującej część bogatego archiwum fotograficznego Muzeum. Jesienią pokazane będą wystawy poświęcone wybitnym łodzianom: Janowi Karskiemu, Markowi Edelmanowi oraz Alinie Margolis-Edelman. Muzeum planuje też ekspozycję z okazji Roku Łodzianek-Inicjatorek.(PAP)
agm/ miś/