Pamięć Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, uczczono w środę w Instytucie Polskim w Sofii. W przeddzień stulecia jego urodzin otwarto okolicznościową wystawę i pokazano film poświęcony jego misji podczas II wojny światowej.
Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentowana już w wielu krajach, składa się z 22 plansz opisujących życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną.
Materiały składające się na widowisko multimedialne poświęcone Karskiemu przetłumaczyli studenci filologii polskiej Uniwersytetu Sofijskiego pod kierownictwem swojej wykładowczyni języka polskiego Doroty Fater.
Jan Karski urodził się w 1914 r. w Łodzi jako Jan Kozielewski. Działalność konspiracyjną podjął pod koniec 1939 r. Za swoje zasługi został uhonorowany m.in. tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” oraz Orderem Orła Białego. Pośmiertnie został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA. Zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie.
Stulecie urodzin Jana Karskiego jest dla bułgarskiej opinii publicznej, szczycącej się ocaleniem bułgarskich Żydów podczas II wojny światowej, okazją do zapoznania się z wysiłkami polskiego dyplomaty mającymi na celu poinformowanie Zachodu o Holokauście. (PAP)
man/ az/ mc/ gma/