Wspieranie zachowania tożsamości kultury Ukrainy nie jest wyłącznie kwestią strategii geopolitycznej, zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego stanowią niebezpieczeństwo dla regionu i wartości UE - powiedziała na konferencji w ukraińskim Użhorodzie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, w sobotę (1 lutego) wzięła udział w pierwszym szczycie dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy w czasie wojny pt. "Ukraine Culture Conference: Cooperation for Resilience", zorganizowanym przez ministerstwo kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy i UNESCO, poinformował w niedzielę resort na swojej stronie . W wydarzeniu uczestniczyli również ministrowie i wiceministrowie kultury z 20 innych państw Unii Europejskiej, a także przedstawiciele UNESCO i 5 innych krajów spoza UE.
Konferencja złożona była z trzech paneli, podczas jednego z nich, uczestnicy podjęli temat przeciwdziałania wymazywaniu tożsamości kulturowej Ukrainy, wskazując, że kultura jest kluczowym elementem globalnego społeczeństwa demokratycznego. Podczas swojego wystąpienia, ministra podkreśliła, że wsparcie dla zachowania dziedzictwa kulturowego Ukrainy ma kluczowe znaczenie, ze względu na łączącą nas historię i potrzebę współpracy, w kwestii bezpieczeństwa i stabilności Europy Środkowej w obszarze kultury.
"Nie zrozumiemy, czym jest utrata wolności i dziedzictwa narodowego, dopóki ich nie stracimy. Polska doświadczyła w swojej historii prób wymazywania jej tożsamości i kultury przez inne kraje, prób nieudanych. Dlatego doskonale rozumiemy znaczenie ochrony dziedzictwa narodowego. Wspieranie zachowania tożsamości kultury Ukrainy nie jest wyłącznie kwestią strategii geopolitycznej" - podkreśliła.
Dodała, że "zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego stanowią niebezpieczeństwo dla regionu i kluczowych wartości UE, jej porządku prawnego, bezpieczeństwa i relacji zewnętrznych. Nieprzypadkowo Europejska Służba Działań Zewnętrznych uznała ochronę dziedzictwa za sprawę o krytycznym znaczeniu dla budowy pokoju i bezpieczeństwa w Europie". Dodała, że współpraca między państwami regionu wpływa na jego stabilność, tym samym umożliwia stworzenie mechanizmów ochrony dziedzictwa kultury narodowej.
"Od początku wojny Polska wspiera sektor kultury Ukrainy, organizuje pomoc materialną dla ukraińskich instytucji kultury we współpracy z polskimi instytucjami" tj. muzea, archiwa państwowe, biblioteki czy konserwatorzy zabytków. Wskazała, że zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego stanowią niebezpieczeństwo dla regionu i kluczowych wartości UE - przypomniała Wróblewska.
Wskazała, że aby wesprzeć niezależność kultury, należy prowadzić działania dyplomatyczne w ramach organizacji międzynarodowych tj. UE, prowadzić wymianę edukacyjną i kulturalną, promować dziedzictwo kulturowe, zapewnić wolne i niezależne media, oraz promować inicjatywy oddolne w sferze kulturowej. (PAP)
pab/ dki/