
Sejm jednogłośnie podjął uchwałę ws. upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Cyryla Ratajskiego. „Sejm składa hołd temu wielkiemu polskiemu patriocie, politykowi i organicznikowi oraz uznaje, że dobrze przysłużył się on Polsce" - głosi uchwała.
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Cyryla Ratajskiego. Przypomniano, że 3 marca przypada 150. rocznica urodzin Cyryla Ratajskiego - wieloletniego prezydenta Poznania, ministra spraw wewnętrznych, delegata Rządu na Kraj.
„Cyryl Ratajski urodził się 3 marca 1875 r. w Zalesiu Wielkim w rodzinie chłopskiej. Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studiował prawo na uniwersytecie w Berlinie. W Raciborzu prowadził własną kancelarię adwokacką oraz działał w polskich organizacjach patriotycznych. Przed I wojną światową przeniósł się do stolicy Wielkopolski, gdzie zaangażował się w życie społeczne i polityczne. W okresie odradzania się państwa polskiego został członkiem Naczelnej Rady Ludowej. 26 kwietnia 1922 r. został wybrany na prezydenta Poznania. Piastował ten urząd trzykrotnie. Za jego rządów nastąpiły znaczna rozbudowa i rozwój miasta" - podkreślono.
Ratajski w latach 1924-1925 w drugim rządzie Władysława Grabskiego został ministrem spraw wewnętrznych. „W 1934 r. po wyborze przez Radę Miasta na prezydenta Poznania na kolejną kadencję nie został zatwierdzony na tym stanowisku przez sanacyjnego wojewodę. W drugiej połowie lat trzydziestych związał się politycznie z opozycyjnym wobec sanacji Frontem Morges, a następnie ze Stronnictwem Pracy. We wrześniu 1939 r., po opuszczeniu Poznania przez władze, przez kilka dni ponownie pełnił funkcję prezydenta miasta. Na krótko aresztowany przez Niemców, a następnie wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa, osiadł w Warszawie" - czytamy w uchwale.
3 grudnia 1940 r. został mianowany delegatem Rządu na Kraj. „Koordynował działalność polityczną na okupowanych obszarach, podejmował decyzje w sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych, stal na straży apolityczności struktur konspiracyjnych Wojaka Polskiego" - podkreślono.
„W związku ze złym stanem zdrowia złożył dymisję w sierpniu 1942 r. Zmarł 19 października 1942 r. i został pochowany pod przybranym nazwiskiem na cmentarzu Powązkowskim. Jego prochy sprowadzono do Poznania w 1962 r. i pochowano na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha" - podano.
Uchwała głosi, że „w 150. rocznicę urodzin Cyryla Ratajskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd temu wielkiemu polskiemu patriocie, politykowi i organicznikowi oraz uznaje, że dobrze przysłużył się on Polsce". (PAP)
ksi/ szt/ dki/