
Chcemy, aby muzeum było miejscem żywym, pełnym wystaw czasowych i wydarzeń kulturalnych, a także przestrzenią edukacyjną - powiedział PAP w piątek nowy dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie Tomasz Owoc.
Miasto Chorzów wybrało w czwartek nowego dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Stanowisko to objął Tomasz Owoc, który od stycznia pełnił obowiązki dyrektora placówki.
"Moim priorytetem jest kontynuowanie wszystkich wartościowych działań, które już teraz z powodzeniem funkcjonują w Muzeum Hutnictwa, jednocześnie otwierając się na nowe możliwości. Istotnym jest zwiększenie dostępności zbiorów zarówno stacjonarnie, jak i online" - powiedział w piątek PAP dyrektor Tomasz Owoc.
Dyrektor zapewnił również, że chce, aby muzeum było miejscem żywym, pełnym wystaw czasowych i wydarzeń kulturalnych, a także przestrzenią edukacyjną, "jak nasze Hutnicze Centrum Dowodzenia".
"Myślimy też o przyszłości, o tym, jak powiększyć naszą przestrzeń, udostępnić naszą cenną liczącą ponad czterdzieści tysięcy woluminów bibliotekę, a przede wszystkim jeszcze lepiej dokumentować i prezentować materialne i niematerialne dziedzictwo hutnicze, z którego wyrosło nasze miasto i region" – podsumował Owoc.
Zmiana na stanowisku dyrektora nastąpiła po rezygnacji Adama Kowalskiego, który współtworzył Muzeum Hutnictwa i kierował nim od 2019 roku. Kowalski ogłosił swoje odejście pod koniec ubiegłego roku, podkreślając, że była to dla niego intensywna i satysfakcjonująca zawodowo oraz osobiście podróż.
Po rezygnacji Kowalskiego obowiązki dyrektora przejął Tomasz Owoc, który wcześniej pełnił funkcję kierownika Oddziału Historii Miasta i Regionu oraz Głównego Inwentaryzatora.
Tomasz Owoc posiada odpowiednie kwalifikacje oraz niezbędne przygotowanie merytoryczne do prawidłowego wykonywania obowiązków - tłumaczył swoją decyzję magistrat na stronie biuletynu informacji publicznej w Chorzowie.
Tomasz Owoc jest historykiem, muzealnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmującym się historią przemysłu na Górnym Śląsku. W swojej pracy zawodowej i naukowej podejmował zagadnienia mniejszości narodowych w tym zagłady Żydów w czasie II wojny światowej oraz sytuacji jeńców wojennych.
Jest autorem i współautorem wystaw stałych i czasowych, między innymi: wystawy stałej w Muzeum Hutnictwa "Królestwo Żelaza", współpracował przy wystawie stałej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w Krakowie, wystaw z cyklu Ludzie z Listy Schindlera, czy "Losy Jeńców wojennych w okupowanym Krakowie". Współautor scenariusza upamiętnienia na terenie KL Plaszow w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów, znajdującą się w dawnej elektrowni Huty Królewskiej. Jego utworzenie było możliwe w listopadzie 2021 r., dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.
Julia Szymańska (PAP)
jms/ dki/