
W Płocku (Mazowieckie) 2 i 3 maja obchodzone będą Uroczystości Zygmuntowskie, które upamiętniają św. Zygmunta, króla Burgundii i męczennika, patrona miasta oraz Kapituły Katedralnej Płockiej. W tym roku obchody te będą częścią jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej
W Płocku kult św. Zygmunta trwa od prawie 860 lat. Jego relikwie do miasta sprowadził w 1166 r. biskup płocki Roch Werner. W XVI wieku biskup płocki Erazm Ciołek wprowadził do herbu diecezji barwy niebiesko-złote, nawiązujące do godła Burgundii oraz symbolicznie podkreślające związek św. Zygmunta z Płockiem, a także z całym Kościołem.
W ramach tegorocznych Uroczystości Zygmuntowskich w piątek, 2 maja, w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawowane będą Nieszpory Zygmuntowskie, podczas których wręczone zostaną medale Benemerenti Dioecesis Plocensis - Zasłużony dla Diecezji Płockiej. Główne obchody i msza święta odbędą się w tej bazylice w sobotę, 3 maja.
„Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie, podobnie jak w minionych latach, połączone będą z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wpisują się w obchody jubileuszu 950-lecia istnienia diecezji płockiej” - podkreślił w zaproszeniu opublikowanym przez kurię biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, zarazem prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.
Św. Zygmunt był królem Burgundii w latach 516-524. Jego rządy przerwało zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego małżeństwa, do czego namówiła władcę jego druga żona. Pokutując, Zygmunt wstąpił do klasztoru, który opuścił, aby bronić swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki - dziadek Sigeryka - wypowiedział Burgundii wojnę. Po przegranej Zygmunt został schwytany. Zginął wrzucony do studni wraz ze swoją rodziną. Według tradycji woda w studni nabrała cudownej mocy uzdrawiania chorych, a Zygmunta zaczęto porównywać do starotestamentowego króla Dawida, który również odpokutował popełnione czyny.
Opowieści o męczeńskiej śmierci Zygmunta upowszechnił zakon benedyktynów, doprowadzając w XII wieku do jego kanonizacji.
W 1370 r. na sprowadzone do Płocka szczątki św. Zygmunta, fragment czaszki, król Kazimierz Wielki w darze dziękczynnym za uzdrowienie z ciężkiej choroby ufundował relikwiarz, który należy obecnie do skarbca płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Relikwiarz w formie hermy - popiersia - wieńczy piastowski złoty diadem wysadzany szafirami, rubinami i perłami.
Współcześnie kult św. Zygmunta, oprócz Polski i Francji, jest szczególnie pielęgnowany także w Szwajcarii oraz w Czechach.
Kapituła Katedralna Płocka, której patronem, podobnie jak miasta, jest św. Zygmunt, istnieje nieprzerwanie od XI wieku. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w 1075 r. pierwszego biskupstwa na Mazowszu, czyli diecezji płockiej. Upamiętniając to wydarzenie w tym roku obchodzi ona jubileusz 950-lecia. Cykl związanych z tym wydarzeń liturgicznych i dotyczących dziedzictwa kulturowego, potrwa do stycznia 2026 r. Główna uroczystość odbędzie się w Płocku na 7 czerwca tego roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego.
W związku z diecezjalnym jubileuszem 950-lecia biskup płocki Szymon Stułkowski ustanowił medal Benemerenti Dioecesis Plocensis - Zasłużony dla Diecezji Płockiej, przy czym po raz pierwszy 41 tych wyróżnień wręczono jeszcze w listopadzie 2024 r. w 880. rocznicę konsekracji płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Okolicznościowy medal przedstawia na awersie wizerunek błogosławionych pasterzy płockiego Kościoła zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym KL Soldau w Działdowie - arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa pomocniczego Leona Wetmańskiego. Na rewersie znajdują się natomiast słowa Henryka Sienkiewicza zapisane przez niego w księdze pamiątkowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku, które pisarz, późniejszy laureat literackiego Nobla, odwiedził w 1904 r.: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”.
Obecnie diecezja płocka obejmuje zasięgiem 11 tys. km kw. w części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.(PAP)
mb/ aszw/