
Repliki insygniów królewskich oraz rękopisy i druki, które stanowiły część bibliotek polskich monarchów można będzie zobaczyć od poniedziałku w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich. Wystawa "Korona i księgi" została zorganizowana z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności 19, od poniedziałku do piątku.
Jak poinformowali organizatorzy wystawy, zaprezentowane zostaną repliki insygniów królewskich, w tym tzw. Korona Chrobrego, a także rękopisy, druki i ekslibrisy, które niegdyś stanowiły część bibliotek polskich monarchów i członków ich rodzin, w tym m.in. Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego oraz Marysieńki Sobieskiej czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.
„Największy akcent został położony na oprawy woluminów i zamieszczone na nich królewskie znaki własnościowe – superekslibrisy – które niekiedy osiągają wręcz rangę odrębnych dzieł sztuki introligatorskiej” - wskazano.
Na ekspozycji znajdą się łącznie 63 woluminy oraz dwa rękopisy i dwa ekslibrisy ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, PAN Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Klasztoru Sióstr Wizytek Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz ze zbiorów prywatnych.
Biblioteka Raczyńskich poinformowała, że w środy (7, 14, 21 i 28 maja), o godz. 13.00 oraz 18.00 można będzie wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich. O prezentowanych eksponatach opowiadać będą Aleksandra Wajnert i prof. Piotr Pokora.
Wystawa "Korona i księgi" została zorganizowana z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Chrobry został koronowany w Gnieźnie w 1025 roku, najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Po śmieci Chrobrego, jeszcze w tym samym roku, na króla Polski koronowany został jego syn Mieszko II Lambert. (PAP)
ajw/ lm/