
Debaty, wykłady, pokazy, wydarzenia teatralne i muzyczne zdominują pierwszą dwudniową edycję festiwalu „Fale historii, fale wolności” w Koszalinie. Organizowany w 36. rocznicę wyborów parlamentarnych z 1989 r. ma on nawiązywać także do powojennej historii na tzw. ziemiach odzyskanych.
Organizatorami festiwalu "Fale historii, fale wolności" są miasto Koszalin i Muzeum w Koszalinie, które 4 i 5 czerwca będzie także jego głównym gospodarzem. Pomysłodawcami i autorami projektu są natomiast dziennikarze i pisarze: Cezary Łazarewicz i Michał Wójcik.
W poniedziałek, podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj przekonywał, że festiwal traktujący o przemianach w Polsce, związanych z pierwszymi wyborami parlamentarnymi w wolnej Polsce jest potrzebny. W jego ocenie „czas przemian roku 89. to temat nie do końca zagospodarowany”.
Sobieraj zaznaczył, co potwierdzili autorzy projektu, że zgodę na festiwal dał, bo udało się zaprosić do debaty prezydenta Polski w latach 1995-2005 Aleksandra Kwaśniewskiego i jednego z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL, redaktora naczelnego „gazety Wyborczej” Adama Michnika.
„Oni się chętnie zgodzili. Po pierwsze dlatego, że nigdy nie było takiej rozmowy. (…) W 1986 r. Michnik wychodzi z więzienia, Kwaśniewski zostaje ministrem sportu – to jest dobry początek na rozpoczęcie tej rozmowy. Warto sobie przypomnieć, że udało nam się pierwszy raz przeprowadzić powstanie narodowe, które się rozpoczęło w sierpnia 1980 r. a skończyło się wyborem Lecha Wałęsy na prezydenta. Warto Kwaśniewskiego i Michnika o to wszystko zapytać, a także o to kiedy przestali uważać się za wrogów” – mówił Łazarewicz.
Debata odbędzie się 4 czerwca, w pierwszym z dwóch dni festiwalowych, w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Niezbędny link do ich zdobycia został umieszczony na stronach teatru i muzeum. Wydarzenie będzie można także obejrzeć m.in. na telebimie na dziedzińcu teatru.
Po debacie BTD pokaże monodram Agnieszki Przepiórskiej „W maju się nie umiera”. „To jest historia Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka” – przekazał dyr. teatru Andrzej Mielcarek. Spektakl będzie jedynym biletowanym wydarzeniem festiwalu.
„Fale historii, fale wolności” zainauguruje na dziedzińcu muzeum wykład Jacka Merkela, uczestnika strajku w 1980 r., członka Okrągłego Stołu, szefa sztabu wyborczego Lecha Wałęsy.
4 czerwca pokazany zostanie tam także film dokumentalny „Pokolenie”, po którym planowana jest dyskusja. W debacie „Walka czy porozumienie?” uczestniczyć będą Bogdan Borusewicz, Zbigniew Janas i Andrzej Celiński.
W drugim dniu festiwalu zapowiadane są rozmowy o Koszalinie jako mieście odzyskanym oraz o rzezi wołyńskiej w kontekście ekshumacji. „Historia powojenna będzie wybrzmiewać w przygotowanych panelach festiwalu. To tematy związane z tożsamością, tzw. ziemiami odzyskanymi, z traumami i indywidualnymi historiami” – powiedziała dyr. muzeum Joanna Chojecka.
Wydarzenie zakończy recital poezji śpiewanej w wykonaniu Błażeja Kowalewskiego, laureata 60. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Szczegółowy program festiwalu, którego organizacja będzie kosztować miasto Koszalin 250 tys. zł, znajduje się na oficjalnych stronach muzeum, BTD oraz magistratu. Wydarzenie ma być projektem cyklicznym. (PAP)
ing/ dki/