
Około stu zespołów folklorystycznych - polskich i zagranicznych z trzech kontynentów, wystąpi na 62. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który odbywać się będzie od 26 lipca do 3 sierpnia – podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
"Muzyka, taniec i śpiew wypełnią po brzegi Beskidy i okolice. Przed nami dziewięć dni niesamowitych wrażeń z udziałem około stu zespołów z Polski i całego świata. Na estradach TKB zobaczymy w tym roku około 4 tys. tancerzy, muzyków, śpiewaków, twórców ludowych, rzemieślników i rękodzielników" – przekazała Sabina Słowiak-Wandzel z organizującego wydarzenie bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Wśród zespołów zagranicznych będą goście z Ameryki Południowej, Azji i Europy, a obok przedstawicieli śląskiej i małopolskiej kultury będzie można zobaczyć folklor z województw: podlaskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego.
Jak dodała Słowiak-Wandzel, podczas TKB, najstarszego i największego w Polsce festiwalu folklorystycznego, w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także w Ujsołach, Jabłonkowie, Istebnej i Bielsku-Białej, oprócz koncertów, przygotowano potańcówki, korowody uliczne, wystawy, warsztaty, degustacje kuchni regionalnej i jarmarki.
Słowiak-Wandzel poinformowała, że w pierwszej części Tygodnia w Żywcu odbędzie się jeden z najbardziej prestiżowych dla polskich górali konkurs: 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich (26-29 lipca i 3 sierpnia) z udziałem 26 zespołów oraz ponad stu kapel, grup śpiewaczych i solistów z całego łuku Karpat. Rywalizować będą o Złote Żywieckie Serca.
W amfiteatrze w Wiśle publiczność zobaczy tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata ubiegających się o Grand Prix 34. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych (30 lipca – 2 sierpnia).
Tradycyjnie TKG towarzyszyć będą: Festyn Istebniański w Istebnej (26-27 lipca), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (2-3 sierpnia) i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (1-3 sierpnia).
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
szf/ mick/