Jubileuszowe 15. Dni Twierdzy odbędą się w weekend w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). W tym roku przewodnim wątkiem imprezy będzie 100. rocznica wybuchu I wojny światowej - poinformował PAP Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą.
Wstępem do zasadniczej części imprezy będzie piątkowe przedstawienie teatralne w scenerii ruin starego miasta. Artyści z Polski i Niemiec wystawią wieczorem sztukę pt. „Sen nocy letniej w Kostrzynie”, inspirowaną dziełem Williama Szekspira.
Oficjalne rozpoczęcie Dni Twierdzy nastąpi w sobotę 30 sierpnia. Przed południem w kostrzyńskim Parku Lwa nastąpi odsłonięcie odrestaurowanego pomnika Ofiar I wojny światowej.
Pomnik Lwa został odsłonięty 4 lutego 1925 r. z inicjatywy władz miasta dla upamiętnienia poległych podczas I wojny światowej żołnierzy garnizonu kostrzyńskiego. "Został wzniesiony na placu Moltkego w miejscu dawnej Kolumny zwycięstwa. Plac Moltkego obecnie pełni funkcję parku miejskiego, zwanego – w związku ze znajdującym się tam monumentem – Parkiem Lwa” - wyjaśnił Socha.
Pod koniec lat 70. minionego wieku obiekt z niewiadomych przyczyn zdemontowano.
"W 1981 r. roku pomnik ponownie posadowiono, jednakże ze strefy cokołowej zniknęła inskrypcja oraz część kamiennych bloków cokołu. Obiekt został poddany renowacji, w sobotę zostanie odsłonięty, posiadał będzie również nową inskrypcję" - dodał Socha.
Pierwotnie na płaszczyznach postumentu znajdowała się inskrypcja, informująca o upamiętnieniu oraz fundatorze pomnika. Napis mówił o poległych w I wojnie światowej żołnierzach garnizonu Kostrzyn: „Naszym Poległym Miasto i Garnizon Küstrin”.
Nowy napis, który będzie umieszczony na pomniku, to: „Pamięci ofiar I wojny światowej 1914 -1918”, dodatkowo będzie umieszczony stylizowany krzyż.
Pod nim widniały nazwy jednostek, które poniosły straty na frontach I wojny światowej. Natomiast po drugiej stronie pomnika widniał cytat zaczerpnięty z wiersza Johanna Wolfganga Goethe pt. "Feiger Gedanken", który brzmiał: „Wszelki gwałt spotka się z oporem".
Nowy napis, który będzie umieszczony na pomniku, to: „Pamięci ofiar I wojny światowej 1914 -1918”, dodatkowo będzie umieszczony stylizowany krzyż.
W sobotę planowana jest także rekonstrukcja wydarzeń wojennych 1914-1918. W klimat walk z okresu I wojny światowej wprowadzą widzów członkowie Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego. Wcześniej odbędą się pokazy walki wręcz i jazdy konnej.
Losom pomników z okresu I wojny światowej na dawnych ziemiach niemieckich – będzie poświęcona też prelekcja Pawła Kukurowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na starym mieście podczas niedzielnego popołudnia będzie można obejrzeć pokaz artyleryjski i pokaz walk kozackich, na koniec imprezy wystąpią: Joryj Kłoc - ukraiński muzyk folkowo-rockowy i Tyrolska Kapela Stefana.
Zaplanowano wycieczki turystyczne, wystawę pszczelarską, pokaz garncarski i piekarski. Na starym mieście staną także stoiska handlowe i gastronomiczne. Dodatkową atrakcją będą w tym roku loty śmigłowcem i balonem na uwięzi. „Dzięki temu będzie można w pełni przekonać się, jak potężną twierdzą był Kostrzyn, gdyż dopiero z powietrza widać wyraźnie zarys całego kompleksu, który był zarazem miastem” - powiedział Socha.
Historia Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą sięga XVI w. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.
Na przestrzeni wieków twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. W marcu 1945 r. ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż został on zrównany z ziemią.
Władze Kostrzyna na Odrą stawiają na promocję tego zabytku. Na terenie twierdzy działa muzeum, które prowadzi prace badawcze i koordynuje proces renowacji fortyfikacji.
Pierwsze Dni Twierdzy Kostrzyn odbyły się w 2000 r., z okazji 700-lecia tego granicznego miasta. Obecnie jest to jedna z największych w Lubuskiem letnich imprez plenerowych o charakterze historyczno-rozrywkowym. (PAP)
mmd/ dym/ gma/