200 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Gdańsku dla Czesława Nowaka za represje podczas stanu wojennego i utratę pracy. B. działacz opozycji antykomunistycznej przesiedział w więzieniu 14,5 miesięcy.
Przewodnicząca składu sędziowskiego Magdalena Kierszka podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że roszczenia finansowe powoda za prześladowania w okresie PRL były w pełni zasadne.
Nowak, który jest prezesem Stowarzyszenia "Godność" w Gdańsku zrzeszającego więźniów politycznych i osoby represjonowane z lat 1980-89, nie zamierza odwoływać się od wyroku.
„To wyrok porównywalny w stosunku do innych kolegów, ale też i skali represji i kosztów, jakie poniosła moja rodzina. Przyjmuję to do wiadomości” – powiedział dziennikarzom.
„Nie z chciwości ubiegałem się o te pieniądze, ale o po to, żeby wolna Polska oddała to, co nam państwo zabrało. Nie doczekaliśmy się ze strony państwa żadnej ustawy, która zadośćuczyniłaby za prześladowania działaczom Solidarności z tamtych lat” – dodał w rozmowie z PAP 76-letni Nowak.
Wyrok gdańskiego sądu skrytykował natomiast jego pełnomocnik Antoni Łepkowski. „Ta linia orzecznictwa jest skandaliczna i upokarzająca dla patriotów polskich. Kwota odszkodowania powinna być kilkakrotnie wyższa. To orzeczenie jest wyjątkowo niesprawiedliwe” – ocenił.
Nowak był uczestnikiem strajku w Porcie Gdańskim w sierpniu 1980 r. i współzałożycielem komisji „Solidarności” w tym zakładzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. organizował strajk w gdańskim porcie. Został aresztowany w lutym 1982 r. i wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni skazany na 4,5 roku więzienia. Osadzony został w Zakładzie Karnym w Potulicach; zwolniono go w kwietniu 1983 r. na mocy aktu łaski Rady Państwa.
Po wyjściu na wolność działał w podziemnych strukturach związku. W maju 1988 r. został zatrzymany za próbę zorganizowania strajku w Porcie Gdańskim i skazany na sześć tygodni aresztu, wyrok ten po odwołaniu skrócono o połowę.
W latach 1989-91 Nowak był posłem Sejmu kontraktowego z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a w latach 1991-93 z ramienia Porozumienia Centrum. W latach 1998-2006 zasiadał w Radzie Miasta Gdańska. (PAP)
rop/ bos/ ura/